طرح تامین کالاهای اساسی برای دهک های آسیب پذیر همچنان با مشکل تامین منابع مورد نیاز روبرو است کارشناسان معقدند منابع پیش بینی شده در طرح کفاف این طرح را نمی دهد که نتیجه آن افزایش پایه پولی خواهد بود به همین دلیل راهکارهای جایگزین را مطرح کرد ه اند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا ، طرح تامین کالاهای اساسی پس از بحث و بررسی های فراوان در هفته گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی اسلامی رسید. هدف از اجرای این طرح دادن کارت اعتباری به مردم برای تامین کالاهای اساسی با نرخ های کمتر از قیمت های فعلی بازار است. با این حال همچنان تامین منابع مورد نیاز آن یکی از چالش های اصلی این طرح بوده که همچنان بحث و بررسی کارشناسی حول آن ادامه دارد. براساس ماده الف این قانون دولت مکلف شده تا برای تامین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به ویژه خانوارهای کم برخوردار، از ابتدای 6 ماه دوم سال 99 به صورت ماهانه اعتباری را جهت خرید کالا پرداخت کند.
نمایندگان در بند دو این ماده منابع لازم برای این طرح را به میزان 30 هزار میلیاردتومان مشخص کردند که از محل فروش حق الامتیاز و واگذاری سهام دولت و حقوق مالکان ناشی از آن، تامین می شود. همچنین در صورت کافی نبودن منابع فوق، دولت مکلف شده تا از منابع اعتبار موجود و افزایش تنخواه گردان خزانه آن را جبران کند و سپس با منابع حاصل از واگذاری سهام جایگزین نماید.
آنچه از منابع مشخص شده در طرح فوق برمی آید، فروش سهام دولتی به عنوان اولویت اصلی تامین نقدینگی مورد نیاز آن تعیین شده درحالی که بررسی عملکرد دولت در فروش سهام شرکت ها نشان می دهد که به مرور زمان با افت بازار سهام، اعتماد مردم به خرید سهام دولتی نیز کاهش یافته است. به طوری که در آخرین عرضه سهام دولتی که در قالب صندوق پالایش یکم انجام شده، دولت تنها توانست حدود 20 درصد سهام خود را به فروش برساند. از سوی دیگر با افزایش بی اعتمادی اشخاص حقیقی نسبت به بورس، این بازار دچار افت شده است و حتی در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار