آشنایی با ۱۱ بنای خشتی ایران/بزرگترین قلعه خشتی جهان در کدام استان است؟ +تصاویر

باشگاه خبرنگاران جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱
۱۱ بنای خشتی ایران را که از برخی از آنها فقط یک نام باقی مانده است،بیشتر بشناسید.

به گزارش حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، ایران بنا های خشتی کهنی دارد که نیازمند نگاه عاشقانه کسانی است که در حفظ آن تمام سعی و تلاش خود را از جان ودل ارائه کنند.
ارگ بم بزرگترین سازه خشتی در جهان بود که محل آن در نزدیکی شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار داشت. بم در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، اما در تاریخ ۵ دی ۱۳۸۲ در اثر زلزله شدیدی که شهر بم وحومه آن را تحت تاثیر قرار داد این ارگ به طور کامل از بین رفت. کل بنا یک دژبزرگ بود که در قلب آن، ارگ واقع شده بود، اما به دلیل ظاهر پرابهت ارگ که پر ارتفاع ترین قسمت کل مجموعه نیز به شمار می آمد، کل بنای دژ به عنوان ارگ بم نامیده می شد. کشور های بسیاری به بازسازی بنا بعد از تخریب کمک کردند. کشور هایی مانند ژاپن وایتالیا هرکدام یک میلیون دلار به بازسازی این ارگ کمک کردند وارگ بم تا سال ۱۴۰۰ توسط کارشناسان مورد ارزیابی قرار می گیرد تا مورد حمایت های بیشتری قرار بگیرد.
مجموعه ارگ قورتان در اصفهان یکی از بنا های تاریخی بسیار ارزشمندی است که در این شهر وجود دارد و قدمت آن به دوره باستان برمی گردد. ارگ قورتان را شاید بتوان جزو معدود قلعه های خشتی و گلی در دنیا دانست که هنوز هم در آن، سکونت وجود دارد.
روستای قورتان یا گورتان به دلیل داشتن تعداد گورخر فراوان و هم به دلیل شکارگاه بودن بهرام گور به این نام مشهور شده است. از طرف دیگر برخی نیز قورتان را برگرفته از واژه قورخانه در معنای اسلحه خانه یا انبار مهمات به کار برده و براین باور هستند که از این مکان برای انبار سلاح استفاده می شده است. این ارگ تاریخی در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شرق ...

سرخط اخبار