کجا آزمایش رایگان ایدز بدهیم؟

روزیاتو پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۴

از زمان شیوع تا کنون، بیش از ۷۰ میلیون نفر به HIV مبتلا شده اند و نزدیک به ۳۵ میلیون نفر در نتیجه آن از بین رفته اند. در حال حاضر نزدیک به ۳۷ میلیون نفر در جهان مبتلا به اچ آی وی هستند که از این تعداد ۲۲ میلیون نفر در فرایند درمان قرار دارند.
انجام آزمایش و تشخیص زودهنگام ابتلا به HIV مهم ترین قدم در کنترل بیماری است.
در ایران افرادی که نیاز به انجام آزمایش اچ آی وی دارند می توانند از خدمات  مراکز مشاوره بیماری های رفتاری  استفاده کنند. در این مراکز علاوه بر مشاوره، آزمایش ایدز و تشخیص HIV به صورت رایگان انجام می شود.
مراکز مشاوره بیماری های رفتاری در سراسر کشور تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی است. فعالیت این مراکز در زمینه ایدز و بیماری های آمیزشی است. آموزش، مشاوره و آزمایش محرمانه و رایگان به منظور تشخیص اچ آی وی، خدمات کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد (توزیع سرنگ، سوزن) و ارائه کاندوم از جمله خدماتی است که در این مراکز ارائه می شود.
بیشتر بخوانید:  مراکز مشاوره بیماری های رفتاری چه کمکی برای متبلایان انجام می دهند؟ 
راه های انتقال ایدز مشخص است، چرا که فقط با خون و فرآورده های آن، تزریق مشترک، مادر به جنین و از طریق جنسی قابل انتقال است. به عبارت دیگر هر گاه خون فردی آلوده به ویروس باشد، در صورتی که به خون فرد دیگری وارد شود می تواند بیماری را انتقال دهد.
یکی دیگر از راه های شایع انتقال بیماری، روابط جنسی نامطمئن است. ترشحات جنسی در فردی که ویروس HIV وارد بدنش شده و آلوده به این ویروس است، در صورتی که وارد مخاط تناسلی فرد سالم شود می تواند باعث انتقال ویروس شود. توجه کنید که این خطر برای همه ...