واکنش آمریکا به مذاکرات آبه در تهران : از هر کاری که نخست وزیر ژاپن بتواند انجام دهد حمایت می کنیم

مثلث آنلاین پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۷:۲۹
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه به سفر نخست وزیر ژاپن به ایران و دیدار او با رئیس جمهور کشورمان واکنش نشان داد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
«مورگان اورتاگوس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه مدعی شد از تلاش های «آبه شینزو»، نخست وزیر ژاپن برای کاستن از تنش ها میان واشنگتن و تهران حمایت می کند. 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا گفت: «هر کاری که نخست وزیر ژاپن بتواند انجام دهد [از آن حمایت می کنیم].»
اورتاگاس مدعی شد دولت آمریکا از هر گونه تلاش توسط متحدان این کشور برای کاستن از تنش ها میان آمریکا و ایران هم حمایت می کند. او گفت: «ما این را چند هفته پیش که در اوج تنش ها بودیم هم گفتیم. گفته ایم هر کاری که جامعه بین المللی بتواند برای جلوگیری از اقدامات ایران در جهت تشدید تنش ها انجام دهد پیامی است که امیدواریم متحدان ما آن را ارسال کند.»
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان هم در جریان سفر اخیرش به تهران پیام مشابهی ارسال کرده است. 
او گفت: «همان طور که دوشنبه گفتیم بسیار مطمئن هستیم که وزیر خارجه آلمان چنین پیامی به ایرانی ها داد و مطمئن هستیم که نخست وزیر ژاپن هم همین کار را انجام خواهد داد.»
حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران شامگاه چهارشنبه با «آبه شینزو»، نخست وزیر ژاپن در تهران دیدار کرد. روحانی در نشست مشترک هیأت های عالی رتبه ایران و ژاپن، با استقبال از حضور نخست وزیر ژاپن و هیأت همراه در تهران اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با ژاپن اهمیت زیادی قایل است و امیدواریم این سفر نقطه عطفی در روابط تهران – توکیو باشد.»
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع برجام اشاره کرد و با بیان اینکه همه کشورها در قبال ...

سرخط اخبار