همان ماجرای سنتی و صنعتی

ایسنا چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۳
اتحادیه نمایشگاه داران به حذف قیمت ها از سایت ها و تمرکز خرید وفروش اتومبیل در نمایشگاه ها تاکید دارد یک کارشناس خودرو می گوید حذف کردن یا نکردن قیمت خودرو از روی سایت ها هیچ ارتباطی به نوسانات قیمت خودرو ندارد

به گزارش ایسنا، روزنامه هفت صبح در ادامه نوشت: افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر از آن دسته موضوعاتی است که در نگاه اول خیلی توجیه اقتصادی و منطقی ای نمی توانیم برای آن پیدا کنیم چون نه دلار افزایش معناداری داشته و نه تغییر خاصی در قوانین و نحوه عرضه خودروهای داخلی رخ داده. رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو اما معتقد است دلیل این مسئله بازگشت قیمت به آگهی های خرید و فروش اینترنتی خودرو است؛ قانونی که از اردیبهشت ماه امسال با پیگیری پلیس فتا و دستور مرجع قضایی و البته اقدام داوطلبانه بعضی سایت ها انجام شد و کلا بساط اعلام قیمت خودرو و مسکن به این شیوه برچیده شد. یعنی اگر شما می خواستید قیمت یک خودرو را جویا شوید فقط باید با فروشنده مستقیما تماس می گرفتید.
تحلیل این بود که دلالان و واسطه ها با درج آگهی های غیرواقعی بازار را تعمدا ملتهب می کنند تا سود بیشتری به جیب بزنند. این در حالی است که بخشی از این اتفاق بر دوش همین اتحادیه نمایشگاه داران بوده که طبق توافق باید کف و سقف قیمت خودروها را کارشناسی و به سایت ها اعلام کنند. اما این کار را نکردند و با بازگشت قیمت ها به سایت ها، حالا می گویند که مطلقا نباید قیمتی در سایت ها درج شود. به نظر می رسد اتحادیه نمایشگاه داران بیشتر خواهان ادامه سلطه صنف خود بر بازار خودرو است و واکنش هایش از این زاویه قابل تحلیل است. به نوعی می شود گفت که مسئله نمایشگاه داران با سایت های دیوار و سایت های مشابه مثل مشکل تاکسیرانی با تاکسی های آنلاین است. همان داستان گلایه ساختارهای سنتی با نشانه های دنیای جدید و صنعت استارتاپ ها.
از ابتدا خیلی از کارشناسان پیش بینی می کردند حذف قیمت خودرو از روی سایت ها ...

سرخط اخبار