امنیت سایبری صرفاً موضوعی فناورانه و فرایندی نیست، هم اکنون و با غلظت بسیار بالا در آینده، سایبر با حیات و امنیت ملی گره خورده است. لذا حفاظت و حراست سایبری به مثابه حفظ امنیت ملی و تمامیت ارضی سایبری کشور است.

به گزارش خبرگزاری فارس گروه دیدگاه، احسان کیان خواه در یادداشتی نوشت: در چند روز گذشته زیرساخت دو سازمان دولتی کشور موردحمله ی سایبری قرار گرفت. البته روزانه هزاران حمله ی سایبری متنوع به صورت روزانه زیرساخت سایبری کشور را تهدید می کند. در برخی اوقات خسارت ها و آسیب پذیری ها به اندازه ای رخ می دهد که دستگاه ها و شرکت ها به اطلاع رسانی می پردازند.
در سپهر امنیت سایبری کشور، سازمان های متنوعی مستقیم و غیرمستقیم در امنیت سایبری کشور دخیل هستند و به شناسایی و رفع تهدید کمک می کنند. بعضاً دستورالعمل های ضدونقیضی هم منتشر می کنند که به علت ایده آل نگری و عدم توجه به سطح عملیاتی امنیت اطلاعات، اجرایی نمی شود. به طور مثال در سال گذشته علی رغم اینکه مرکز ماهر در مورد اشکال در Cisco IOS اطلاع رسانی کرده بود و سازمان ها و شرکت ها می بایست به بروز رسانی آن اقدام می کردند اما کسی این مطلب را جدی نگرفت و در یک حمله با انتشار جهانی، با حذف جدول های مسیریابی به تنظیم کارخانه بازگشت. پس هیچ گونه الزام و پاسخگویی وجود ندارد و بودونبود برخی از این سازمان ها تأثیری در ارتقاء سطح امنیت سایبری کشور ندارد. یکی از دلایل این بی خاصیتی! دانش فراوان مرتبط با سخت سازی و امن سازی در تجهیزات و همبندی شبکه است که به وفور در اینترنت موجود است و نیز لازم الاجرا نبودن دستورالعمل ها و سیاست های اجرایی است.
چند نکته در مورد ضعف ها و بالطبع تهدیدات سایبری وجود دارد. الف) ضعف در مقابل تهدید دارای اصالت است. تا ضعف نباشد تهدید و آسیب پذیری وجود نخواهد داشت. از زمان شکل گیری اینترنت، حملات و نفوذهای زیادی طراحی و اجراشده است که در این زمان کارایی ندارد هم ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار