نظر مسوولان دولتی و بانکی این است که افزایش سقف تسهیلات مسکن نمی تواند کمکی به متقاضیان بازار مسکن کند، لذا برای تامین مسکن خانواده ها باید برنامه ریزی در جهت کاهش قیمت باشد.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی که از حدود ۱۰ ماه قبل به جای عباس آخوندی عهده دار این سمت شد همواره تاکید کرده که افزایش وام نمی تواند به قدرت خرید خانواده ها کمک کند و بالا بردن مبلغ وام مسکن را تورم زا می داند. با این حال چند ماه قبل زمزمه های افزایش سقف تسهیلات مسکن از ۱۶۰ به ۲۰۰ میلیون تومان مطرح شد اما به نتیجه نرسید. جدیدترین اظهارنظر مدیرعامل بانک مسکن هم گویای این موضوع است که این بانک برنامه ای برای افزایش سقف تسهیلات مسکن ندارد.
وزیر راه و شهرسازی مدتی پس از روی کار آمدن، طرح تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا ۱۴۰۰ را در دستور کار قرار داد. برنامه ریزان این طرح معتقدند که این پروژه مشارکتی می تواند به رونق ساخت و ساز در بخش خصوصی نیز منجر شود. مطابق آخرین آمار که از سوی وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با ایسنا ارایه شد تا کنون بیش از ۱۸۰ هزار واحد در قالب این طرح آغاز شده است.
اسلامی که جذابیت طرح اقدام ملی را کامل می داند گفته است: خانه ها را برای مردمی می خواهیم که با توان مالی خود به راحتی نمی توانند از واحدهایی که در بازار وجود دارد تامین مسکن کنند.
وی افزود: طرح اقدام ملی برای خوشبخت کردن عده ای که توانمند هستند ارائه نشده، بلکه برای صاحبخانه شدن قشر متوسط به پایین است. در سراسر کشور هم این طرح آغاز شده، اراضی شناسایی شده و مراحل مختلف را طی می کند. به هر حال زمین باید تعیین شود، نقشه مشخص شود، جواز ساخت اخذ شود، قرارداد منعقد شود تا وارد فاز اجرایی شویم.
کاهش قیمت تمام شده مسکن در سیاستگذاری های بانک مسکن دنبال می شود
از سوی دیگر، بانک مسکن که برای تامین مالی طرح اقدام ملی با ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار