روسیه اولین ایستگاه عربستان سعودی پس از آمریکای بدون ترامپ، چرا؟

لوگوی برنا نیوز برنا نیوز . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۸:۳۲
وزیر خارجه عربستان که بیش از یک سال است جایگزین عادل الجبیر شده، برای نخستین بار به کشور روسیه به عنوان مهمترین کشور متخاصم آمریکا سفر کرد، اما انتخاب روسیه به عنوان اولین کشور مقصد عربستان همزمان با خروج ترامپ از کاخ سفید، سوالات زیادی را در ذهن بسیاری از تحلیلگران ایجاد کرده است.

به گزارش  گروه روی خط رسانه های برنا ، سفر پنجشنبه گذشته «فیصل بن فرحان» به روسیه که اولین سفر وی به این کشور پس از تصدی سمت وزیر خارجه سعودی در اکتبر سال ۲۰۱۹ محسوب می شود، به یکی از سوژه های جنجالی رسانه ها تبدیل شده است که شاید مهمترین دلیل آن تقارن این سفر معنادار وزیر خارجه عربستان با پایان کار ترامپ در سمت ریاست جمهوری آمریکا در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن رئیس جمهور منتخب این کشور باشد.
قتل خاشقچی و ترس سعودی
بسیاری از تحلیلگران معتقدند که سفر بن فرحان به مسکو در آستانه خروج ترامپ از کاخ سفید، نشان دهنده نگرانی ریاض از آمریکای بدون ترامپ و به عبارت بهتر نگرانی از روی کارآمدن جو بایدن است که در سخنرانی انتخاباتی خود همزمان با سالگرد ترور جمال خاشقچی، علیه عربستان سخنانی را مطرح کرد.
خاشقچی روزنامه نگار ۵۹ ساله به عنوان منتقد هیات حاکمه سعودی، دوم اکتبر ۲۰۱۸ (۱۰ مهر ۹۷) یک هفته پس از آن که از مقام های سعودی به خاطر سکوت در برابر اهانت های رییس جمهوری آمریکا انتقاد کرده بود، در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسید.
جو بایدن در سخنرانی انتخاباتی خود به مناسبت سالگرد قتل فجیع جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود گفت که (در صورت پیروزی در انتخابات) در «روابط خود با عربستان تجدید نظر خواهد کرد و تعهد آمریکا به ارزش های دموکراتیک و حقوق بشر حتی با نزدیکترین شرکای امنیتی در اولویت خواهد بود».
بایدن در ادامه اظهارات خود علیه کارنامه حقوق بشر عربستان افزود: «من از حق فعالان، مخالفان سیاسی و روزنامه نگاران در سراسر جهان برای آزادی بیان بدون ترس از آزار و اذیت و خشونت دفاع خواهم کرد. مرگ جمال بی فایده نخواهد بود و ما ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار