نماینده ایران: حفظ امنیت خلیح فارس وظیفه کشورهای ساحلی است؛ دیگران دخالت نکنند

فارس نیوز چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۴:۲۰
نماینده ایران: حفظ امنیت خلیح فارس وظیفه کشورهای ساحلی است؛ دیگران دخالت نکنند

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، نماینده دائم کشورمان در جلسه شورای امنیت گفت کشورهای ساحلی مسئولیت امنیت خلیج فارس را بر عهده دارند و دخالت نیروهای خارجی دراین آبراه راهبردی، به هر بهانه ای که باشد، بی ثبات کننده، غیرقابل قبول و محکوم به شکست است.
مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در شورای امنیت این سازمان افزود: به عنوان کشور دارای طولانی ترین سواحل درخلیج فارس و دریای عمان، ایران مصمم است تا ایمنی و امنیت ناوبری دریایی در این منطقه، بویژه در تنگه هرمز را تضمین کند. 
در این نشست که برای بررسی چالش های فراروی صلح و امنیت در خاورمیانه برگزار شده بود، وی ضمن برشمردن برخی دخالت های آمریکا در منطقه، از جمله در ایران، گفت: ما به دنبال رویارویی نیستیم ولی در برابر نقض حاکمیت خود بی تفاوت نخواهیم بود و برای حفظ امنیت مرزها و تأمین منافع خویش، با قوت تمام از خود دفاع خواهیم کرد.
متن کامل سخنرانی نماینده دائم کشورمان به شرح زیر است:
جناب آقای رئیس؛
اصلی ترین و طولانی ترین منازعه خاورمیانه مسأله فلسطین است. تا زمانی که این بحران حل نشود، صلح و امنیت در خاورمیانه برقرار نخواهد شد. اشغال غیرقانونی فلسطین عامل اصلی این مشکل بوده و بنابراین حل آن نیز فقط از طریق پایانِ اشغال میسر است و هیچ راه حل جادویی هم برای آن وجود ندارد.
تاکنون همه ابتکارات این اصل مهم را نادیده گرفته و شکست خورده اند. طرح به اصطلاح «معامله قرن» نیز به همین دلیل قطعاً محکوم به شکست است. سرزمین فلسطین فروشی نیست و آرمان، عزت و کرامت، و حقوق مسلم یک ملت را نمی توان خرید.
آمریکا از طریق حمایت از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار