خرم آباد - ایرنا - الیگودرز از جمله مناطق پربارش لرستان است و منطقه فرسش آن به دلیل حجم بالای روان آب ها مستعد احداث سد است که در صورت تحقق این مهم علاوه بر مهار منابع آبی، گام بلندی در راستای توسعه همه جانبه این منطقه برداشته خواهد شد.

به گزارش ایرنا، شهرستان الیگودرز به دلیل کوهستانی بودن، سالانه حجم قابل توجهی از بارش نزولات آسمانی، از جمله انبارهای عظیم برف را در خود جای می دهد.
عمده این بارشها به دلیل نبود زمینهای کشاورزی مناسب در برخی مناطق هدر می رود و هیچ حاصلی برای ساکنان آن مناطق در بخش توسعه کشاورزی و زراعت ندارد .
حجم این بارشها که عمدتا در ارتفاعات بالای ۲ هزار متر به شکل قابل توجهی صورت می گیرد از دامنه کوه ها و ارتفاعات الیگودرز شروع و به سمت دشتهای حاصلخیز خوزستان و سدهای آن دیار روانه می شود و اگر برآنیم که سودی از این بارشهای چشمگیر سالانه نصیب ساکنان مناطق مرتفع الیگودرز شود، لازمه اش ایجاد سد در مسیر رودخانه ها و مکان های مناسب است.
یکی از مناطق پر بارش لرستان ارتفاعات تمندر و کوه های مشرف به دهستان فرسش است که سالانه حجم عظیمی آب بدون اینکه مردم منطقه از آن بهره مند شوند، از رودخانه فرسش سرچشمه گرفته و پس از طی مسیر در رودخانه فهره و هما از مسیر دارسفید عبور کرده و پس از خروج از حوزه مرزی دهستان فرسش وارد رودخانه کاکلستان در بخش زلقی شده و در نهایت به سد رودبار می ریزد، که هیچ سودی برای مردم و اهالی دهستان فرسش ندارد.
اهالی فرسش نه تنها نتوانستند از آب موجود در رودخانه های این حوزه برای کشاورزی خود بهره ای ببرند بلکه به دلیل کم لطفی مسوولان در گذشته حتی یک استخر ماهی یا استفاده های دیگر از جمله در حوزه گردشگری از آب موجود نداشته اند.
اگر مسوولان در پی انجام کار زیر بنایی و موثر برای دهستان فرسش هستند، مطالبه بحق مردم این دیار در احداث یک سد را در دستور کار قرار دهند.
احداث یک سد در منطقه فرسش که مطالبه دیرینه مردم این دیار است، ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار