همدان- ایرنا- زنان در جریان مبارزه های انقلابی نقش مهم و تاثیرگذاری داشتند؛ چرا که شمار زیادی از آنها با رژیم پهلوی مبارزه می کردند که نمونه بارز این زنان «طاهره دباغ» بود که همیشه پرصلابت و استوار در راه حفظ آرمان های انقلاب ایستادگی کرد.

به گزارش ایرنا؛ نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی و حفظ دستاوردها و پیشبرد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران چشمگیر و اساسی است و در این میان بانویی مبارز و خستگی ناپذیر از دیار الوند در طول سالهای طولانی یار و همراه همیشگی انقلاب و نظام بود.
در وصف بانو دباغ رهبری فرزانه انقلاب فرمودند: «بانوی مبارز و انقلابیِ خستگی ناپذیر» لقبی که در کنار دیگر القاب چون مادر انقلاب ، زنی از تبار الوند را در دلها جاویدان کرد.
مرضیه حدیدچی معروف به دباغ در سال ۱۳۱۸ در خانواده ای مذهبی و فرهنگی در شهر همدان متولد و رشد کرد او تحصیلات خود را در مکتب خانه آغاز کرد و از معلومات پدرش علی پاشا حدیدچی که فردی فاضل و معلم اخلاق در محافل مذهبی بود در یادگیری قرآن و نهج البلاغه بهره فراوان برد.
وی در سال ۱۳۳۳ و در ١٥سالگی با فردی به نام محمد حسن دباغ ازدواج کرد که از این ازدواج می توان سرآغاز تحولات زندگی وی نام برد.
خانم دباغ در آغازین روزهای ازدواج به همراه همسرش به تهران کوچ کردند و در پایتخت توانست تحصیلات علوم دینی خود را تا سطح «شرح لمعه» ادامه دهد و از محضر استادانی نظیر مرحوم حاج آقا کمال مرتضوی، آیت الله سید محمد باقر همدانی (مترجم تفسیر المیزان) حاج شیخ علی خوانساری، شهید آیت الله محمدرضا سعیدی و شهید سید مجتبی صالحی خوانساری استفاده کند.
خانم حدیدچی (دباغ) در حالی به تحصیل ادامه می داد و به فعالیتهای سیاسی مبادرت داشت که در کنار تحصیل مادر هشت فرزند بود.
فعالیتها و حرکتهای سیاسی دباغ با ورود به تشکیلات تحت هدایت شهید سعیدی شدت یافت همچنین در این دوره با دانشجویان مبارز دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، صنعتی شریف و علم و صنعت همکاری و تعامل ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار