فرهاد نیلی چرا در آمریکا ماند؟

مشرق نیوز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۵
در حالی خبر اقامت فرهاد نیلی در آمریکا با سکوت دولتی ها همراه شد که جامعه عمومی از دولت این سوال را دارند که چرا باید یک مسئول در کشوری اقامت گزیند که طبق اذعان مردان همین دولت، با آن در جنگ هستیم.

به گزارش مشرق ، اقامت فرهاد نیلی در آمریکا خبری بود که در هفته های اخیر در رسانه ها مطرح شد آنهم درحالی که اسناد خرید خانه ۲۵۰۰ متری نماینده سابق ایران در بانک جهانی به ارزش ۷۰۵ هزار دلار نیز منتشر شد.
فرهاد نیلی برادر مسعود نیلی مشاور ویژه روحانی است؛ نیلی ها جزو اقتصاددانان لیبرال و نولیبرال موسوم به «حلقه نیاوران» هستند که اتفاقاً نقش مهمی در سیاستگذاری های اقتصادی کشور، دست کم از دوران ریاست جمهوری مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی داشتند. حلقه نیاورانی ها دست کم ۳ دهه است بر نهادهای مهم اقتصادی چون سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و… سلطه دارند.
بیشتر بخوانید:
«فرهاد نیلی» برادر کوچکتر مسعود نیلی، یکی از چهره های آکادمیک به شدت تاثیرگذار بر سیاست های اقتصادی دولت است و مانند برادر عضو حلقه نیاوران است. این دو برادر به اقتصاد لیبرالی و تئوری «دست نامرئی» آدام اسمیت، برای همه بسیار دلداده هستند و خود این دو برادر در سخنرانی های متعدد، سمینارها و مقالات و کتب خود برای ترویج اقتصاد لیبرالی تلاش بسیار کرده اند.
فرهاد نیلی سال هاست در سطوح بالای مدیریتی در بانک مرکزی فعالیت می کرده و بعد بعنوان نماینده ایران در بانک جهانی از سوی وزارت اقتصاد منصوب شد. از سال ۹۴ فرهاد نیلی به بانک جهانی رفت ولی پایان دوره ی ۴ ساله حضور نیلی کوچک در آمریکا با خبر سوال برانگیزی همراه شد.
اسناد منتشر شده نشان میدهد که فرهاد نیلی قصد اقامت طولانی مدت در خانه اش در آمریکا را دارد. برخی می گویند اگر فرهاد نیلی پول این خانه را نقدی پرداخت کرده است باید از او سوال کرد که این حجم دلار را چطور تهییه کرده و اگر با دریافت ...

سرخط اخبار