ظریف: آمریکا از تروریسم اقتصادی برای فشار علیه مردم ایران استفاده می کند

ایرنا پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱:۱۷
تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه ایران گفت که آمریکا از تروریسم اقتصادی به عنوان اهرم فشار علیه ملت ایران به منظور تحقق دستاوردهای سیاسی استفاده می کند و اگر این تروریسم علیه ایران پایان نیابد، تهران هرگز حاضر به مذاکره با طرف آمریکایی نخواهد بود.

محمد جواد ظریف در گفت وگو با تلویزیون العربی که چهارشنبه شب پخش شد افزود: آمریکا به ادعای رئیس جمهوری خود وارد جنگی اقتصادی با ایران شده است. جنگ، جنگ است و هدف از جنگ اقتصادی نیز فشار بر مردم عادی است. این به معنای تروریسم اقتصادی است. یعنی آمریکا تروریسم اقتصادی را از طریق اعمال فشار غیر قانونی بر ملت ایران اعمال می کند تا به اهداف سیاسی خود دست یابد.
وی افزود: هیچکس در دنیا با تروریست مذاکره نمی کند. تروریست ها باید اقدام های تروریستی خود را متوقف کنند.
ظریف یادآورشد: فرقی میان جنگ نظامی و جنگ اقتصادی نیست و در شرایط تنش هر چیزی ممکن است و این در حالی است که منطقه بزرگترین زیان را خواهد کرد.
وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به پرسشی در باره روابط ایران با کشورهای منطقه نیز گفت: ما روابط بسیار خوبی با اکثر کشورهای منطقه داریم، دو یا سه کشور در منطقه مقتقدند که می توانند امنیت خود را از طریق آمریکا به دست آورند که یقیناً این کشورها اشتباه می کنند و آمریکا از آنها برای اهداف رژیم صهیونیستی استفاده خواهد کرد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره دیدار اخیر مقام های کشورهای خارجی از ایران و ارتباط آن با میانجیگری میان ایران و آمریکا گفت: آنچه از سوی جمهوری اسلامی ایران دنبال می شود ادامه تحرک سیاسی برای تشریح شرایط موجود است.
ظریف شرایط موجود در منطقه را خطرناک توصیف کرد و گفت: علت اصلی به دلیل جنگ اقتصادی است که آمریکا علیه ایران آغاز کرده است. این یک جنگ غیر قانونی و مغایر قوانین بین المللی است که با خروج غیر قانونی آمریکا از توافق هسته ای آغاز شد.
وی همچنین گفت: آنچه ما از آمریکا می خواهیم این است که بدانند ما نیازی به آنها نداریم ...

سرخط اخبار