در حالی که پیش بینی ها حاکی از رشد اقتصاد مثبت بسیار اندک در سال آینده بود، اما با توجه به شیوع بیماری کرونا، برخی پژوهشگران اقتصادی عنوان می کنند احتمالا رشد منفی اندکی یعنی حدود منفی یک تا دو درصد خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، تقریبا این ششمین هفته است که کشور با اپیدمی کرونا دست و پنجه نرم می کند. این بیماری که تقریبا بسیاری از کسب وکارها را به حالت تعطیل در آورده است، تا آن جا پیش رفته که آمارهای در دسترس نشان می دهد رقمی نزدیک به ۱۵میلیون از ۲۴ میلیون شغل در معرض اپیدمی ویروس کرونا، با تهدید مواجه است.
براساس مطالعه ای که در دفتر مدل سازی دانشگاه امام صادق(ع) انجام شده است، ۴۱ درصد بنگاه هایی که مورد ارزیابی قرار گرفته اند، اعلام کرده اند که با شیوع ویروس کرونا وضعیت تولید آنها نسبت به روز قبل خیلی کاهش یافته است. همچنین ۲۴ درصد پاسخ دهندگان اعلام کرده اند که وضعیت تولید آنها نسبت به روز قبل کاهش داشته است. بر این اساس ۶۵ درصد فعالیت های اقتصادی با کاهش تولید و خدمات مواجه بوده اند. همچنین نتایج به دست آمده از این پرسش نشان می دهد که ۳۱ درصد از فعالیت های اقتصادی با تغییر تولید همراه نبوده و تولید در ۴ درصد فعالیت ها افزایش یافته است.
وضعیت شاخص های اقتصادی
اقتصاد کشور در شرایطی گرفتار معضل کرونا شده است که هم در سطح داخلی با انواع چالش ها و نااطمینانی ها مواجه است و هم به واسطه شرایط تحریمی، در فضای بین الملل، با محدودیت های متعددی مواجه است.
براساس آمار ارائه شده توسط مرکز آمار، رشد اقتصادی ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۸ منفی ۷.۶ درصد و رشد اقتصادی بدون نفت نیز تقریبا صفر درصد بوده است. همچنین براساس گزارش مرکز آمار، تورم سالانه در ماه اسفند به ۳۴.۸ درصد رسید و پیش بینی صندوق بین المللی پول در اکتبر ۲۰۱۹ از نرخ تورم حدود ۳۵.۷ درصدی در سال ۲۰۱۹ برای کشور و تورم های دورقمی و بالا (متغیر بین ۲۵ و ۲۱ درصد) در سال های پیش ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار