یک نماینده پارلمان عراق از وجود یک طرح سیاسی خبر داد تا بر اساس آن، عادل عبدالمهدی تا زمان انتخابات آتی در مصب خود باقی بماند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «باسم خشان» نماینده پارلمان عراق مدعی شد که یک طرح سیاسی در این کشور وجود دارد تا عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور در منصب خود باقی بماند.
خشان به پایگاه خبری « شفق نیوز » گفت که «اعتراض برخی از فراکسیون ها به ویژه فراکسیون های شیعه به مأموریت عدنان الزرفی برای تشکیل دولت جدید عراق، در راستای یک طرح سیاسی است که هدف از آن ابقای عبدالمهدی در منصبش تا زمان انتخابات آتی است».
چنین ادعایی در حالی مطرح شده است که اصل مخالفت فراکسیون های شیعه با نامزدی الزرفی این است که برهم صالح رئیس جمهور عراق، بر خلاف قانون اساسی این کشور، الزرفی را مأمور تشکیل کابینه کرد.
در حال حاضر فراکسیون اکثریت در پارلمان عراق، ائتلاف البناء به رهبری هادی العامری است و ائتلاف الفتح به همراه چند حزب دیگر، جزء این فراکسیون است و صالح موظف است که برای تعیین نخست وزیر، نامزد فراکسیون اکثریت را به پارلمان معرفی کند.
وی همچنین ادعا کرد که حتی شخص جایگزین الزرفی نیز در پارلمان رأی نخواهد آورد و کابینه جدید عراق تشکیل نخواهد شد.
این نماینده عراقی ادامه داد: «این طرفهای سیاسی در حال حاضر، کنترل کشور عراق را در دست دارند و نمی خواهند نفوذ خود را از دست دهند. کما اینکه آماده برگزاری انتخابات زودهنگام نیستند».
احزاب سیاسی شیعه عراق از زمان معرفی الزرفی برای تصدی پست نخست وزیری این کشور به این مسئله حساسیت نشان داده و او را فردی نزدیک به آمریکا و مخالف گروه های مقاومت و الحشد الشعبی می دانند که داشتن تابعیت آمریکایی و اتخاذ برخی مواضع در دوران استانداری نجف اشرف در این بین، مزید بر علت شده و مخالفت ها با نخست وزیری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار