بازی اردوغان با آتش

روزنامه رسالت چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱

| گروه بین الملل |
سرانجام رئیس جمهور ترکیه بار دیگر مقهور «غرور کاذب» و « وعده های دروغین غرب» شد و تجاوز پرهزینه ای را به محل استقرار کردها در کشور سوریه آغاز کرد. این روزها کسی از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به خوبی یاد نمی کند! 
لشکر کشی غیر قانونی و نامشروع اردوغان به داخل خاک سوریه خشم و نارضایتی افکار عمومی منطقه و جهان اسلام را برانگیخته است. با این حال رئیس جمهور ترکیه همچنان بر سیاست های نادرست خود در منطقه (خصوصا در قبال سوریه) پافشاری می کند. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه لحظاتی پیش از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد.
اردوغان در صفحه رسمی توئیتر خود اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرده و نوشت: «نیروهای مسلح ترکیه به همراه ارتش آزاد، عملیات چشمه صلح را علیه تروریست های پ.ک.ک/ی.پ.گ (حزب کارگران کردستان و یگان های مدافع خلق) و داعش در شمال سوریه آغاز کرد. مأموریت ما ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی خود است.» 
وی با بیان اینکه یکی از اهداف این عملیات بازگرداندن صلح به مناطق شرقی فرات و شمال سوریه است، افزود: «عملیات چشمه صلح تهدیدات تروریستی علیه ترکیه را خنثی کرده و منجر به ایجاد یک منطقه امن می شود که بازگشت پناهندگان سوری به خانه هایشان را تسهیل می کند. ما تمامیت ارضی سوریه را حفظ کرده و جوامع محلی را از چنگ تروریست ها رها می کنیم!» 
این ادعای اردوغان در حالی مطرح می شود که تجاوز ترکیه به خاک سوریه، مصداق عینی نقض تمامیت ارضی سوریه است. بدون شک اردوغان می توانست نگرانی های خود در خصوص حضور کردهای مخالف ترکیه در سوریه را از طریق توافق با حکومت سوریه حل و ...

سرخط اخبار