ظریف: از کسی نخواستیم بین ایران و آمریکا میانجی گری کند

فارس نیوز پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱:۴۴
وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با یک رسانه عربی گمانه زنی ها درباره اینکه ایران خواستار میانجی گری کشورها بین تهران و واشنگتن شده را رد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «محمود جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران شامگاه چهارشنبه (۲۲ خرداد) گفت که دولت آمریکا به دلیل سیاست ها و گزینه های اشتباهش در منطقه، با مشکلات عدیده ای رو به رو است.
او در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «العربی» گفت که منطقه به دلیل جنگ اقتصادی آمریکا علیه ما با شرایط خطرناکی روبه رو است.
ظریف در مورد گمانه زنی های رسانه ای در خصوص وساطت برخی از کشورها بین ایران و آمریکا گفت که که تهران از هیچ کسی نخواسته است در این باره میانجی گری کند ولی با کشورهای دوست گفت وگو وجود دارد.
وزیر امور خارجه ایران تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران را «جنگ اقتصادی» خواند و گفت که این جنگ اقتصادی تروریسم است و فرقی بین جنگ اقتصادی و نظامی نیست و ایران با تروریست ها مذاکره نمی کند.
او از عملکرد اروپایی ها در قبال توافق برجام و پایبندی به تعهداتشان در ذیل این توافق انتقاد کرد و گفت که «اروپایی ها باید بین تبعیت از آمریکا و داشتن استقلال در تصمیم گیری های خود یکی را انتخاب کنند».
ظریف از طرف های اروپایی در توافق هسته ای با ایران خواست که به عنوان عضو جامعه جهانی به تعهدات خود ذیل این توافق عمل کنند؛ چرا که ایران به تعهدات خود در این توافق پایبند بوده و آژانس بین المللی اتمی در همه گزارش های خود این پایبندی را تأیید کرده است.
اجلاس های مکه
وزیر امور خارجه ایران در مورد اجلاس های سه گانه مکه عربستان سعودی نیز گفت که بیانیه های پایانی این اجلاس ها بیانگر مواضع کشورهای عرب و کشورهای عرب شورای همکاری خلیج فارس نبود بلکه نشان داد که عربستان سعودی به دلیل عدم اجماع بر سر مواضع خود، شکست خورده است.
ظریف گفت که در ...

سرخط اخبار