حضرت خدیجه (س) چگونه با نبی مکرم اسلام ازدواج کرد؟ / پاسخ به شبهاتی درباره سیره و زندگی بانوی بزرگ اسلام

مشرق نیوز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱
در مورد زندگی حضرت خدیجه سلام الله علیها روایت هایی وجود دارد که تأکید می کند ایشان قبل از آن ازدواج مبارک با رسول خدا صلی الله علیه و آله، با مرد دیگری زندگی نکرده بودند.

به گزارش مشرق، اولین زنی که به اسلام مشرف شد، اولین و عزیزترین همسر پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله، مادر حضرت زهرا سلام الله علیها، یکی از چهار بانویی که به عنوان برجسته ترین و بهترین زنان عالم معرفی شدند و… تنها بخشی از کمالات شخصیتی حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها است.
اگر بخواهیم شخصیت ارزشمند و کمالات معنوی حضرت خدیجه سلام الله علیها را مرور کرده و بشناسیم، باید به بررسی دقیق زندگی نامه و سیره حضرت خدیجه سلام الله علیها بپردازیم؛ زندگی ای که بخش های زیادی از آن مورد غفلت ثبت و ضبط کنندگان تاریخ اسلام قرار گرفت.
گفتگو با دکتر محمدحسین رجبی دوانی، کارشناس تاریخ اسلام، شبهات و سوالات رایج درباره زندگی و سیره بانوی ارزشمند و بزرگوار اسلام را در ادامه می خوانید.
رفع شبهه درباره سن حضرت خدیجه (س)
یکی از پرسش هایی که درباره حضرت خدیجه سلام الله علیها مطرح می شود، مربوط به سن ایشان در زمان ازدواج با پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله است. آیا درست است که ایشان حدود ۱۵ سال از نبی مکرم اسلام بزرگ تر بودند؟
خیر. سن حضرت خدیجه سلام الله علیها برخلاف نقلی که گفته شده، درست نیست؛ یعنی ایشان در زمان ازدواج با نبی مکرم اسلام ۴۰ ساله نبودند، بلکه روایت های معتبرتری نشان می دهد که ایشان تقریباً هم سن رسول خدا صلی الله علیه و اله بودند و در زمان ازدواج مانند آن حضرت، حدود ۲۵ سال داشتند.
باید دقت شود که بعضی از علمای بزرگ مانند علامه جعفر عاملی این نقل را پذیرفته اند و اعتقاد دارند که سن حضرت خدیجه سلام الله علیها هنگامی که با رسول خدا صلی الله علیه و آله پیوند ازدواج بستند، بیشتر از ۲۵ یا ۲۶ سال نبود و حتی قبل از آن هم هیچ ازدواج ...