ساخت سیستم ردیابی حرکات چشم برای تشخیص بیماری های اعصاب و روان

ایسنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱:۵۵
محققان یکی از شرکت های دانش بنیان با طراحی و ساخت سیستم ردیابی چشم در تلاشند که با استفاده از داده های این سیستم نسبت به تشخیص بیماری های حوزه روانشناسی و روانپزشکی اقدام کنند.

دکتر علی اسداللهی، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در گفت وگو با ایسنا، گفت: با همکاری گروهی از مهندسان در مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علوم اعصاب و علوم شناختی پروژه هایی را اجرایی کردیم.
وی طراحی و ساخت دستگاه ردیابی حرکات چشم (Eye tracking) را از جمله طرح های اجرا شده نام برد و افزود: کل اطلاعاتی که مغز دارد، از طریق چشم دریافت می شود، ضمن آنکه هر نقطه و یا موضوعی که برای فرد مهم باشد، چشم به آن خیره می شود؛ از این رو بررسی حرکات چشم هم برای افراد سالم و هم برای افراد مبتلا به بیماری بسیار مهم است.
اسداللهی ادامه داد: بر این اساس بسیاری از بیماری ها را می توان با حرکات چشم تشخیص داد که از آن جمله می توانیم به بیماری اوتیسم و یا بیمارانی که نقص در توجه دارند، اشاره کرد.
مجری طرح با اشاره به فرآیند ردیابی در این سیستم، خاطر نشان کرد: این دستگاه مجهز به دوربینی است که شخص مقابل آن می نشیند و از طریق انعکاس نور مادون قرمز می تواند مردمک چشم را پیدا و جهت حرکت آن را ردیابی کند.
وی با تاکید بر اینکه این دستگاه ساخته شده است، یادآور شد: کاربرد این سیستم در آزمایشگاه های روانشناسی، علوم اعصاب و کلینیک های روانپزشکی است.
عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه با استفاده از این سیستم پروژه ای را در حال اجرا داریم، اظهار کرد: در حال حاضر پروژه ای را بر روی مغز میمون و بر روی سیستم بینایی آن داریم. در این پروژه می خواهیم دریابیم که مدارهای مغزی که وظیفه بینایی را بر عهده دارند، چگونه فعالیت می کنند.