حنیف طاهری:

برخی مداحان به اهل بیت خیانت می کنند

لوگوی جهان نیوز جهان نیوز . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۹:۵۱
مداح اهل بیت با اشاره به اینکه مداحی امروز از هنر بودن دور شده است گفت: «مداحان امروز با مداحی درگیر نیستند. فقط میخوانند که فالوورشان بالا برود! ما که ادعا می کنیم نوکر امام حسین هستیم باید سیدالشهدا را معرفی کنیم یا خودمان را؟»

به گزارش جهان نیوز به نقل از خبرگزاری دانشجو، در دفتر پربرگ ادبیات ایران فصل مهم و باارزشی به نام هیئت، عزاداری و ادبیات آیینی است. اشعار آیینی و بر اساس آن ها آوا ها و نوحه ها در زندگی مردم نقش پررنگی دارند. ابیات و آوا هایی که واسطه پیوند مردم با ائمه معصومین هستند. به یک معنا شعر مداح، رابطی است میان امت و امام و به همین دلیل انتظاراتی که ازآن می رود ورای دیگر اشعار است. امروز در عرصه مدیحه و مرثیه سرایی، با سبک های گوناگونی مواجهیم که بعضا در حد شان حضرات معصومین علیهم السلام نیستند. درباره سبک در مداحی، نقش هیئت در مسائل مرتبط با دین و جامعه با حنیف طاهری مداح و پژوهشگر حوزه مداحی گفتگویی کردیم که مشروح بخش دوم آن را می خوانید:
شما در جایی مثال زدید که اشعاری، چون «حسین سرباز ره دین بود» برای زمان خودشان مناسب بوده و اثرگذار بوده اند، استنباط از این جمله شاید این است که هیئت باید نسبت به مسائل جامعه موضع و کارکردی داشته باشد، نظر شما در این خصوص چیست؟
عریان گویی، نشان دهنده عدم هنر شاعر در شعر گفتن است. ما نیاز نیست حتما خیلی مستقیم مسائل را مطرح کنیم، این اصلا کار هیئت نیست. هیئت باید انسان سازی کند و سرنخ بدهد به مخاطب. مثل اتفاقی که در دانشگاه می افتد. در دانشگاه استاد که همه مسائل را مستقیم به دانشجو نمی گوید. برای مثال آقای برقعی شعری گفته است: علی خلیفه شود پیر مرد بیغوله/ یکی است در نظرش با حسن که فرزند است! این شعر سیاسی نیست؟ سیاسی است، زیبایی شعری هم دارد، اما عریان نیست. ما باید به جایی برسیم که این نوع شعرخوانی ها گسترش پیدا کند.
بیشتر بخوانید:
مردم مطلب نادرست از مداحان شنیدند تشر بزنند ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار