خیلی سخت است که عربستان به دنبال نامه ای که رئیس جمهور ایران فرستاده بتواند جواب قاطع و روشنی بدهد و همان اتفاقی که زمان هاشمی رفسنجانی با ملک عبدالله افتاد تکرار شود. عربستان اگر بخواهد بدون هماهنگی با آمریکا اقدامی در رابطه با نزدیکی ایران انجام دهد طبیعتا دچار مشکل می شود.

فرارو- ایران ارسال نامه رئیس جمهور به پادشاه عربستان و بحرین را تایید کرد. ارسال پیام مکتوب روحانی از طریق کویت به پادشاهان این دو کشور در نوع خود اقدامی بی سابقه محسوب می شود و با توجه به وضعیت پرتنش بین دو کشور می تواند از اهمیت فراوانی برخوردار باشد. هرچند برخی از کشور های عربی خلیج فارس از طرح های امنیتی ایران استقبال کرده اند، اما معادله همکاری ایران با عربستان بسیار پیچیده خواهد بود.
به گزارش فرارو، شنبه شب، یازدهم آبان سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ارسال نامه طرح "پویش صلح هرمز" به سران کشور های شورای همکاری خلیج فارس را تایید کرد. سید عباس موسوی گفت:: «این امر نشان دهنده جدیت جمهوری اسلامی ایران و اهمیت دادن به کشور های منطقه در تامین ثبات و امنیت در منطقه خلیج فارس است.»
صبح همان روز یک روزنامه کویتی با انتشار این خبر مدعی شد پیام حسن روحانی از طریق معاون وزیر خارجه کویت به پادشاهان عربستان و بحرین پاسخ مثبتی دریافت کرده است.
ایران پیشتر ابتکار صلح هرمز را در سازمان ملل متحد مطرح کرده بود و قبل از آن هم ظریف پیشنهاد امضای پیمان عدم تجاوز را به کشور های منطقه داده بود که تاکنون با استقبال عربستان رو به رو نشده است. اما ارسال نامه مکتوب روحانی به پادشاه عربستان می تواند اهمیت بیشتری از اعلام این طرح در مجامع عمومی داشته باشد. عبدالرضا فرجی راد، کارشناس مسائل بین الملل معتقد است اهمیت این نامه در آن است که در شرایط فعلی کشوری که دست بالا را دارد طرحی برای صلح ارائه کرده است که نشان دهنده جدی بودن ایران برای همکاری امنیتی در منطقه است.
ابتکار یا پویش صلح هرمز برنامه ای امنیتی است که ایران در اواخر شهریور سال ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار