اعتمادآنلاین|محسن شهرابی فراهانی، مدیر انجمن دیاران و پژوهشگر اجتماعی، در وبینار «قانون تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی (1398) » که به همت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی برگزار شد با اشاره به آغاز فرایند تصویب این قانون تا 24 آبان ماه که اولین شناسنامه صادر شد گفت: فرایند طولانی و البته طبیعی بود و چند سال به طول انجامید. این قانون یک امر چند بخشی بود و ذینفعان متعددی داشت؛ اما در نهایت مسیر روان شد و کار به این نقطه رسید.
تسهیلات قانون جدید اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی
وی به تفاوت های قانون جدید با قانون سال 85 اشاره کرد و گفت: در قانون جدید کودکان قبل از سن 18 سالگی می توانند توسط مادرانشان درخواست شناسنامه و تابعیت کنند؛ اما در قانون قبلی این گونه نبود و شاید در بهترین حالت در سن 23، 24 سالگی شناسنامه صادر می شد. طبق قانون جدید در بدو تولد هم می توان شناسنامه گرفت. اینکه فرد در 18 سال از زندگی اش معلق نباشد، بسیار مهم است و دستاورد حقوقی مثبتی به شمار می رود.
مدیر انجمن دیاران و پژوهشگر اجتماعی ادامه داد: تفاوت دوم به دریافت تابعیت برای افراد بالای 19 سال برمی گردد که به هر دلیلی شناسنامه نگرفته اند و در قانون جدید می توانند توسط خودشان درخواست تابعیت ایرانی بدهند که این هم دستاوردی جدید است. نکته سوم شرط تولد در خاک ایران است که در قانون سال 85 وجود داشت اما در قانون جدید حذف و این شرط محدود کننده برداشته شده است.
شهرابی فراهانی به عدم نیاز به ارائه مدارکی مبنی بر رد تابعیت از کشور پدر غیرایرانی که در قانون سال 85 یک سد و مانع بود که این محدودیت هم در قانون جدید ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار