آنفلوآنزای پرندگان عامل گرانی تخم مرغ است؟

لوگوی صبحانه آنلاین صبحانه آنلاین . چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۵:۴۳
رئیس سازمان دامپزشکی با بیان اینکه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان عامل افزایش قیمت تخم مرغ نیست چرا که هم اکنون ۶۰۰ تن بیش از نیاز کشور تولید می شود، گفت: ستاد تنظیم بازار باید دلیل گرانی تخم مرغ را بگوید.

به گزارش صبحانه ، علی صفر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی کشور امروز در نشست خبری اعلام کرد: ۳۵ کانون آلوده به بیماری ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شناسایی و مهار شد و هیچ گونه خسارتی نداشته است.
ماکنعلی گفت: در حال حاضر تولید تخم مرغ ۶۰۰ تن در روز بیش از نیاز کشور است و این بیماری باعث کاهش تولید تخم مرغ در کشور نشده است.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار که اگر مازاد تخم مرغ وجود دارد پس چرا قیمت ها در بازار افزایشی است، گفت: مسأله قیمت مربوط به مؤلفه های اقتصادی است. طبق آمار دقیق ۲۴۰۰ تن نیاز روزانه کشور است در حالی که ۳۰۰۰ تولید می شود؛ بنابراین ۶۰۰ تن مازاد تولید وجود دارد.
رئیس سازمان دامپزشکی افزود: در زمینه قیمت باید مسؤولان ستاد تنظیم بازار صحبت کنند، اما زمانی که صادرات با دلار برای تولیدکنندگان ارزشمند است، افزایش قیمت در داخل هم اتفاق می افتد.
 قیمت تخم مرغ در ماه های اخیر به شانه ای ۴۵ هزار تومان رسید و در همان زمان صادرات تخم مرغ هم انجام می شد. تصمیم گیری تولید در حوزه وزارت جهاد و تصمیم گیری های صادرات در بخش وزارت صنعت انجام می شود و مدیریت های جزیره ای و صادرات بدون توجه به نیاز داخل از نظر کارشناسان عاملی برای افزایش قیمت تخم مرغ شده است.
بر اساس اعلام منابع خارجی پس از شیوع ویروس کرونا بسیاری از کشور ها صادرات خود را محدود یا متوقف کردند و تأمین نیاز داخل را در اولویت خود قرار داده اند، به عنوان نمونه روسیه مدتی است صادرات برخی محصولات کشاورزی از جمله گندم و نهاده های خوراک دام و طیور را متوقف کرد و پس از آن عوارض زیادی در نظر گرفته است.
افزایش بیش از یک میلیون راس دام در کشور
رئیس سازمان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار
پنبه زن
پنبه زن
لوگوی شبکه خبر شبکه خبر .