وزیر خارجه روسیه با تاکید بر راه حل دیپلماتیک برای بحران منطقه قره باغ کوهستانی، از بازیگران خارجی خواست از تبلیغ و ترویج سناریوی نظامی بپرهیزند.

به گزارش مشرق، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری «آتن- مقدونیه» گفت روسیه معتقد است تنها راه حل دیپلماتیک برای بحران قره باغ ممکن است و از همه بازیگران خارجی خواست از تبلیغ سناریوی نظامی خودداری کنند.
به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، لاوروف گفت: بر کسی پوشیده نیست که ما از امکان و قابل قبول بودن راه حل نظامی برای این مشکل حمایت نمی کنیم. از آنجا که هم مردم (جمهوری) آذربایجان و هم ارمنستان را برادران و دوستان خود می دانیم، نمی توانیم چنین ذهنیاتی داشته باشیم.
وی در ادامه گفت که روسای جمهور روسیه، آمریکا و فرانسه—روسای مشترک سازمان امنیت و همکاری در گروه مینسک اروپا—در حمایت از راه حل «منحصراً سیاسی» سخن گفته اند.
دیپلمات ارشد روس در پایان گفت: از همه بازیگران خارجی می خواهیم برای جلوگیری از ترویج سناریوی نظامی و در جهت تعدیل احساسات دو طرف و فعال کردن تلاش برای ایجاد شرایط از سرگیری روند صلح، از هیچ کاری دریغ نکنند.
این در حالی است که وزارتخانه های دفاع جمهوری آذربایجان و ارمنستان تنها دقایقی بعد از اجرای آتش بس سوم، یکدیگر را به نقض آن متهم کردند.
پیشتر وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای مشترک با روسیه و فرانسه، از توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای آتش بس انسانی از ساعت ۸ صبح امروز دوشنبه خبر داده بود.
جمهوری آذربایجان و ارمنستان آخرین بار روز دهم اکتبر (۱۹ مهر) و پس از نشست سه جانبه در مسکو به توافق آتش بس انسانی دست یافتند. اما درست ۱۵ دقیقه بعد از آغاز اجرای این توافق، آژیرهای خطر در منطقه قره باغ به صدا درآمد و درگیری ها بار دیگر آغاز شد.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار