زندگی در ایران یک فرصت است

تابناک جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۱
گفت وگو با پزشک نخبه ای که به کشور بازگشت

دکتر طناز بحری را بسیاری با برشی از مستند میراث آلبرتا که در فضای مجازی منتشر شده بود، می شناسند. پزشک موفقی که رئیس بخش کلینیک هماتولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه هلند بود و با وجود شرایط شغلی ممتاز مهاجرت به ایران را ترجیح داده است، آن هم در شرایطی که از کودکی در غرب بزرگ شده است. او به برکت قرآن زندگی اش متحول شد و با تعبیر اینکه ایران کشتی نجات است و می خواهم به ایران برگردم تعجب خیلی ها را برانگیخت. هرچند ایران شرایط شغلی و مالی هلند را ندارد، اما با افتخار خود را یک ایرانی مسلمان می داند و معتقد است هیچ جای دنیا هر چقدر هم پیشرفته باشد مانند ایران نیست. «جوان» با وی که مهمان انجمن شهید ادواردو آنیلی بود، به گفتگو نشسته است.
فعالیت شما در هلند برای بیماران سرطانی بود، درست است؟
بله، در دوران دانشجویی تشکلی تشکیل داده بودیم. دانشجویان مختلفی از کشورهایی، چون افغانستان و پاکستان و عراق بودیم که برای بیماران سرطانی فعالیت و دارو تهیه می کردیم. در زمان دانشجویی دانشگاه های هلند اعلام کرده بودند که بر اساس اعلامیه جهانی و تحریم های امریکا از پذیرش دانشجویان ایرانی در بعضی رشته های خاص معذور هستند، چون ممکن است به مسائل هسته ای مرتبط باشد. به همین خاطر من با همراهی دوستان ایرانی طرح دعوی و از دولت هلند شکایت کردیم تا مجبور به حذف این قانون شد.
شما تا دوره دانشجویی حجاب نداشتید؟
بله، از زمان مهاجرت به هلند تا بزرگسالی یعنی ۲۰۱۲ بدون حجاب بودم. خانواده من از نظر مذهبی ضعیف هستند. من از ۹ سالگی با خانواده در هلند زندگی می کردم و طبیعتاً همرنگ محیط بدون مذهب و لائیک آنجا شده بودم. به نوعی داشتن حجاب را جدی نمی گرفتم ...

سرخط اخبار