عطوان: فروپاشی ناتو تقریباً قطعی است

تابناک شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۶

"طی دو روز گذشته دو اظهار نظر خطرناک مطرح شد که هرکدام آینده تاریکی را برای ناتو پیش بینی می کنند، دلیل این آینده تاریک، مداخله ترکیه در مناطق شمالی سوریه، خروج آمریکا از برخی مناطق سوریه و ظهور چین به عنوان یک ابرقدرت است که طی چندین سال می تواند جایگزین آمریکا شود. "
به گزارش ایسنا، عبدالباری عطوان، نویسنده و تحلیلگر سرشناس عرب در یک یادداشت درباره اظهارات اخیر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیرامون ناتو نوشت: اظهار نظر اول توسط امانوئل ماکرون در مصاحبه ای نادر با مجله با سابقه "اکونومیست" بیان شد.
وی در این مصاحبه عنوان کرد که پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی موسوم به "ناتو" در وضعیت مرگ مغزی قرار دارد و دیگر قادر به کنترل و سازماندهی اعضایش نیست.
اظهار نظر دوم نیز که آینده سیاهی را برای ناتو پیشبینی می کند، توسط مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در جریان سی امین سالگرد فروریزی دیوار برلین و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و بلوک سوسیالیستی آن مطرح شد و وی در این باره اظهار داشت: ناتو منسوخ شده است و با خطر انقراض روبرو است و باید یک مشارکت اروپایی جدید سنگینی بار تأمین مالی و هزینه های نظامی آن را بر دوش بکشد.
فروپاشی پروژه آمریکا و اروپا، تشدید اختلافات میان اعضای ناتو درباره مداخله نظامی اخیر ترکیه در شمال سوریه و خرید سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که در تقابل با سیستم های تسلیحاتی اروپایی-آمریکایی است، همگی از جمله عواملی است که منجر به آشوب کنونی در ناتو شده اند و ممکن است مانند اتفاقی که برای پیمان ورشو افتاد، تجزیه ناتو را تسریع کنند. ما معتقد نیستیم که نشست آتی پیمان آتلانتیک شمالی ...

سرخط اخبار