یکی از بیماری های شایع تیروئید می باشد که در برخی از افراد به صورت پرکاری تیروئید و در برخی از آن ها به صورت کم کاری آن می باشد. این بیماری در زنان باردار بسیار خطرناک می باشد و باید در زمان بارداری حتما آزمایشات متعدد انجام شود و توصیه های پزشکی رعایت شود.
در ابتدا باید دانست یکی از مشکلات شایع افراد، تیروئید می باشد و این عضو از بدن در واقع یکی از غدد است که در جلوی گردن فرد قرار دارد. تیروئید برای کنترل نقش بسیار زیادی در سایر قسمت های بدن ایفا می کند و بر روی تنفس، ضربان قلب، سیستم عصبی و… تاثیر زیادی دارد. گاهی این غده پرکار و گاهی نیز کم کار می باشد که هر یک از آن ها خطرات و مضرات خاص خود را دارد.
پرکاری تیروئید چیست
حال باید به این نکته توجه کنیم در برخی مواقع تیروئید پرکار می باشد و این بیماری با علائم و نشانه هایی همچون عصبی بودن، اضطراب، ضربان قلب شدید، لرزش دست، تعریق بیش از حد، کاهش وزن و مشکلات و اختلالات خواب همراه می باشد. همانطور که میدانید هر بیماری با علت خاصی نمایان می شود و تیروئید نیز دلایل خاص خود را دارد اما نکته قابل توجه این است که راهکارهای درمانی بسیار زیادی برای این عارضه موجود است.
به طور کلی می توان گفت پرکاری تیروئید زمانی رخ می دهد که غده تیروئید شما بیش از حد هورمون تیروکسین تولید می کند و این عمل می تواند متابولیسم های موجود در بدن را تسریع ببخشد و این امر موجب کاهش وزن به صورت ناخودآگاه می شود و ضربان قلب را افزایش می دهد و نامنظم جلوه می دهد. تیروئید بدن باید کاملا کنترل شده و منظم باشد یعنی نه کم کار و نه پر کار باشد که این مورد در کنترل دمای بدن، تنظیم ضربان قلب، تنظیم و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار