تصور کنید یکی از اعضای داخل بدنتان مثل «آپاندیس» بترکد. حتی تصورش هم ترسناک است. حتما همه ما برای یک بار هم که شده اصطلاح «آپاندیسش ترکیده» را شنیده ایم؛ مشکلی که منجر به عمل جراحی می شود اما نکته مهمی که وجود دارد این است که سال ها اشتباه متوجه شده ایم چون آپاندیس ترکیدنی نیست. حالا شاید برای بسیاری این سوال پیش بیاید که «اگه آپاندیس نمی ترکه پس چی میشه؟»

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :
فقط اصطلاح «ترکیدن آپاندیس» نیست که سال ها برای ما به اشتباه جا افتاده است بلکه اصطلاحات دیگری هم وجود دارند که ما آنها را به صورت اشتباه عنوان می کنیم؛ مثل «سرماخوردن کلیه»، «عصب کِشی یا عصب کُشی دندان»،«کرم خوردن دندان»، «سردی»، «گرمی»، «خراب شدن دریچه قلب»، «باد فتق» و ... . گاهی با همین اصطلاحات اشتباه و تشخیص خودسرانه، برای خودمان نسخه می پیچیم و خوددرمانی می کنیم در حالی که این اصطلاحات در تصور توده مردم به اشتباه ایجاد شده و به نظر می رسد پاک کردن آن هم کار ساده ای نیست.
گرچه بسیاری معتقدند این اصطلاحات اشتباه را از دهان پزشکان شنیده اند اما در عین حال نظر برخی از پزشکان هم جالب توجه است و می گویند: «احتمالا پزشک خواسته بیمارو به صورت عامیانه متوجه مشکلی کنه که براش به وجود اومده.»
چیزی در بدن نمی ترکد
دکتر حمید احمدی - فوق تخصص جراحی عمومی - معتقد است: «شاید اصطلاح «ترکیدن آپاندیس» را از دهان پزشکان هم شنیده باشید اما این دلیل بر قابلیت انفجاری این عضو نیست.»
او درباره برخی ساده سازی ها در علم پزشکی مثل «باد فتق» یا «ترکیدن آپاندیس» به ایسنا می گوید: «برخی همکاران پزشک، برای اینکه یک رخداد پزشکی را ساده و قابل فهم تر کنند دست به واژه سازی می زنند؛ غافل از اینکه کلمه ابداعی شان ممکن است اشک جماعتی از پزشکان را دربیاورد. به شخصه مایلم بفهمم چه کسی به عنوان اولین نفر اصطلاح «ترکیدن آپاندیس» را ابداع کرد. در مرحله اول باید دید این ساده سازی ها چه ایرادی دارند. اگر ایرادی دارند از طرف چه کسانی به وجود آمده اند و در نهایت بر طرف کردن آن می تواند چه سودی داشته باشد.»
او ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار