کاهش تولید سریال های طنز در تلویزیون خواست مدیران سیما است!

برنا نیوز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۵:۰
یکی از سخت ترین ژانرها در نگارش آثار تلویزیونی، طنز نویسی است که این روزها البته تولیدات در اینگونه از سریال سازی در تلویزیون کاهش پیدا کرده است.

در گفتگویی ضمنی و بی پرده با چندتن از نویسندگان طنز تلویزیون به این نکته رسیدیم که بسیاری از نویسندگان حوزه طنز علاقه ای به نوشتن سریال در این گونه پرطرفدار نمایشی ندارند. دلایل متفاوتی می تواند دخیل باشد که در ذیل با توجه به تحقیقات و بررسی های میدانی به آن رسیده ایم:
_ ما اجازه نداریم با هیچ یک از مشاغل شوخی کنیم.
_ شوخی با مسئولین مملکتی ممنوع است.
_انتقادهای اجتماعی مرتبط با هنجارها و ناهنجاری ها در یک حد و اندازه محدودی قابلیت پخش دارد که قطعا این اندازه از مجوز اجازه نمی دهد اثری جذاب روی کاغذ بیاید چه برسد به آنکه در تولید، عوامل مجوز شوخی با اتفاقات سیاسی و اقتصادی را داشته باشند.
_شوخی با گویش ها و لهجه های بومی با محدودیت و ممنوعیت مواجه است، لذا نویسنده ها در شرایط خاصی مجوز دارند که با برخی از لهجه ها شوخی کنند.
_ بر اساس اعتقادات، عرف و قوانین دینی شوخی های جنسی که یکی از فاکتورهای کمدی در یک اثر نمایشی در دنیاست در کشور ما ممنوع است.
_در تیپ سازی ها باید مراقب باشیم به کسی برنخورد.
_در استفاده از ادبیات کلامی و شوخی های کلامی بر اساس قوانین و قواعد عرفی نویسنده در نگارش باید از مراقبت بسیار بالایی برخوردار باشد. به این معنا که جدا از رعایت ادب و احترام استفاده از برخی اصطلاحات که می تواند موقعیتی کمیک یا طنز ایجاد کند بایستی در چارچوب معین شده اتفاق بیافتد.
_شوخی با یک شخصیت خاص ممنوع است.
_نویسنده طنز می بایست در یک ناکجاآباد قصه اش را روایت کند تا بتواند در این جغرافیا به وضعیت موجود، روابط و مسائل مختلف اجتماعی از قبیل مشاغل و... شوخی کند.
_انتقاد از سبک و سیاق مشاغل مختلف که شاید در حد و اندازه های یک ...