بررسی دلایل تلاش عربستان برای نزدیکی به قطر، در گفت وگوی پانا با حسین هانی زاده؛

تقلای ریاض برای خروج از چالش و تنهایی

لوگوی پانا پانا . شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ساعت ۹:۳۴
هدف کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس از برگزاری اجلاسی با مدیریت کوشنر، داماد ترامپ و عدم حضور عمان، امارات و بحرین و بیانیه های ضد ایرانی چه بود؟

تهران (پانا) - هانی زاده، تحلیلگر ارشد مسائل جهان عرب با اشاره به برگزاری اجلاس کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس، نوع تلاش محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی برای خروج از انزوا و تلاش های عربستان برای خروج از چالش در دوره ریاست جمهوری جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا را تشریح کرد.
حسین هانی زاده در گفت وگو با پانا درباره اجلاس کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس، گفت: «اجلاس کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس در منطقه العلا در عربستان سعودی نشانه ورشکستگی سیاسی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان است. حضور جرد کوشنر داماد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در این نشست و همچنین عدم حضور ولیعهد امارات، پادشاه بحرین و نیز سلطان عمان نشان می دهد که این نشست صرفاً یک پروپاگاندای سیاسی برای محمد بن سلمان جهت جریان سازی علیه ایران بود. با توجه به اینکه عربستان سعودی پیش بینی می کرد که جو بایدن به زودی وارد کاخ سفید خواهد شد و دونالد ترامپ برای همیشه از چرخه قدرت آمریکا خارج خواهد شد لذا محمد بن سلمان برای ایجاد حاشیه امن به داماد رئیس جمهور آمریکا برای میانجیگری بین عربستان و قطر متوسل شد. هدف محمد بن سلمان این است که در آینده وقتی قدرت به رئیس جمهور منتخب آمریکا آقای جو بایدن واگذار خواهد شد، از ظرفیت قطر با توجه به نزدیکی زیادی که با حزب دموکرات آمریکا دارد، برای نزدیک تر شدن دیدگاه عربستان به رئیس جمهور جدید آمریکا تلاش کند.»
وی ادامه داد: «جو بایدن قرار است در آینده چند پرونده را علیه محمد بن سلمان بازگشایی کند، مسئله جنگ پنج ساله عربستان علیه ملت یمن، قتل جمال خاشقچی روزنامه برجسته سعودی به دستور محمد بن سلمان و همچنین مسئله ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار