یک روانشناس با بیان اینکه گاهی نگرانی، ترس و شکستن قبح جرم نتیجه عکس می دهد و بستر را برای رو آوردن نوجوان به جرائم دیگر فراهم می کند، گفت: اهمیت دارد که پلیس های روانشناسان کودک و نوجوان بکار بگیریم که متناسب با جایگاه فردی، اجتماعی و خانوادگی نوجوان با او برخورد کنند.

دکتر ناصر قاسمزاد در گفت وگو با ایسنا، به بررسی چرایی گرایش نوجوانان به جرم و لزوم زمینه سازی برای کشف استعداد نوجوانان مجرم پرداخت و اظهار کرد: بافت خانواده محل رشد سالم و ویژگی های سالم شخصیتی فرزندان است.
وی گفت: خانواده هایی که رفتار ناهنجار دارند و خانواده هایی که توجه به نیازهای عاطفی و هویتی فرزندان نمی کنند به طور معمول شاهد مشکلات و ناهنجاری رفتار فرزندان خواهند بود، البته این امری قطعی نیست اما به طور معمول شاهد آن خواهیم بود.
این روانشناس اظهار کرد: نوجوانی دوره ای است که شاهد رشد افراد در همه جوانب هستیم؛ به طوری که از این دوره با نام دوره بحران یاد می شود. اگر نوجوان در خانواده ای با شرایط عادی جامعه رشد کند در دوران نوجوانی استرس و بحران هایی را متحمل خواهد شد. این استرس ها در خانواده هایی که ناسازگار و از هم پاشیده هستند و به نیازهای کودکان توجه نمی شود و سیستم یکپارچه تربیتی در آن وجود ندارد چندین برابر خواهد بود و افراد را مستعد انجام جرائم خواهد کرد.
مدیرعامل جمعیت حمایت سلامت، بهداشت و روان جامعه با بیان اینکه قرار گرفتن نوجوانان در گروه های هم سن خود امری طبیعی است، گفت: اما اینکه این گروه های دوستی را چه افرادی تشکیل می دهند و علایق و سلیقه نوجوان به سمت کدام گروه میل پیدا می کند، می تواند نوجوان را به سمت جرائم سوق دهد.
وی در خصوص اینکه جرائم نوجوانان به چند دسته تقسیم می شود، گفت: آسیب های اجتماعی بسیار وسیع است؛ اما در سال های اخیر کیف قاپی، رو آوردن به مصرف مواد صنعتی و رو آوردن به گروه هایی که رفتارهای خطرناکی را تجربه می کنند بیشتر شاهد بودیم که علت بخشی از آن می تواند نیازهای مالی، رفتن به ...

سرخط اخبار