کبد به عنوان یکی از اعضای حیاتیِ بدن حدود ۵۰۰ وظیفه مهم دارد که از بین بردن تمام سموم بدن، پاکسازی داروها از بدن و متابولیسم تمام مواد غذایی از جمله وظایف آن است و از این رو سلامت کبد برای سلامت عمومی بدن از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش ایسنا، از دیگر وظایف مهم کبد می توان به تنظیم میزان کلسترول، ساخت پروتئین و صفرا برای کمک به جذب چربی ها، ذخیره قند در مواقع لزوم و تنظیم سطح هورمون ها اشاره کرد که همگی به طور روزانه توسط کبد در بدن انجام می شود.
به طور معمول شاید سلامت کبد مورد توجه افراد نباشد اما به محض ایجاد کوچک ترین مشکل برای این عضو حیاتی، اهمیت بالای آن درک می شود.
برای مثال در بیماری سیروز کبدی که سلول های کبد با بافت های زخم جایگزین می شوند، ممکن است کبد از انجام وظایف حیاتی خود باز بماند. همچنین بیماری کبد چرب غیرالکلی که می تواند به سیروز منجر شده و در میان افراد چاق رایج است، از جمله بیماری های کبدی خطرناک محسوب می شود. در صورتی که کبد از کار بیفتد، بدن با تجمع سموم و ناکارآمدی در متابولیسم مواد غذایی و پاکسازی داروها مواجه می شود.
به همین منظور در ادامه چند توصیه برای داشتن کبدی سالم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی "دانشکده پزشکی هاپکینز" آورده شده است:
۱) از مصرف الکل جدا خودداری کنید:
اگر تصور می کنید تنها مصرف دائم و زیاد الکل برای کبد مضر است، سخت در اشتباهید. مصرف تنها چهار اونس الکل به طور روزانه برای مردان و تنها دو انس برای زنان می تواند منجر به سیروز کبدی شود. پس بهتر است از مصرف الکل به هر میزان خودداری کنید.
۲) در کاربرد مواد شیمیایی و سموم احتیاط کنید:
مواد شوینده، حشره کش ها، سموم مخصوص دفع آفات و سموم دیگر می توانند به کبد شما آسیب برسانند. برچسب های هشداردهنده در مورد مواد شیمیایی مورد استفاده تان را با دقت بخوانید و شیوه های صحیح مصرف را بکار بگیرید.
۳) از هپاتیت جلوگیری کنید:
- واکسیناسیون را فراموش نکنید: ...

عناوین مهم خبری