یک بام و دو هوای مجلس در تخصیص مناسب بودجه

یارانه نقدی دو برابر می‌شود؟

لوگوی اعتماد آنلاین اعتماد آنلاین . یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۴:۵۳
چالش های بودجه ای مجلس و دولت تمامی ندارد و با نهایی شدن تصمیمات جدید مجلس درباره سند مالی کشور در سال 1400، به نظر می رسد اختلاف نظرها میان دو قوه به شکل جدی افزایش خواهد یافت.

اعتمادآنلاین|  چالش های بودجه ای مجلس و دولت تمامی ندارد و با نهایی شدن تصمیمات جدید مجلس درباره سند مالی کشور در سال 1400، به نظر می رسد اختلاف نظرها میان دو قوه به شکل جدی افزایش خواهد یافت. آنچه این ماجرا را پیچیده تر می کند، نامشخص بودن رویکرد کلان مجلس نسبت به آینده اقتصادی است.
در سال 99، اقتصاد ایران با دو چالش مهم و همه جانبه دست به گریبان بود و با وجود تغییر در برخی مختصات این بحران، به نظر می رسد همچنان لااقل برای چند ماه، این روال ادامه خواهد داشت. ایران در حالی سال جدید را آغاز کرد که تحریم های امریکا موسوم به فشار حداکثری در آستانه ورود به سومین سال اجرای خود بود و همین موضوع فشار بر منابع اقتصادی دولت در اداره کشور را به شکل جدی افزایش داده بود.
از سویی با گذشت حدود دو سال از آغاز تحریم ها، منابع پیش بینی شده برای عبور از این دوران محدودتر شده بودند و از سوی دیگر با کاهش جدی دسترسی به درآمدهای نفتی، دولت بخش مهمی از اتکای خود را بر صادرات غیرنفتی قرار داد تا لااقل از این مسیر ارز لازم برای تامین کالاهای اساسی در دسترس قرار گیرد. با وجود این فشارها، ایران توانست دو سال با کمترین اتکا به نفت و با افزایش درآمد از صادرات غیرنفتی را در دستور کار قرار دهد و به نظر می رسید، با تجربه این دو سال، سال 99 از نظر اقتصادی سال بهتری باشد، با این وجود اما از ابتدای اسفند شوک ورود کرونا به ایران بر فضای اقتصادی نیز وارد شد و با برنامه ریزی دولت برای کاهش فعالیت های اقتصادی و اعمال محدودیت در مسیر فعالیت کسب و کارها، راه برای رشد اقتصادی مسدود شد.
با این وجود آمارهایی که از عملکرد اقتصادی ایران در شش ماهه ابتدایی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار