نماینده آمریکا در سازمان ملل از نامه دبیر کل سازمان ملل که در آن با تلاش واشنگتن برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران مخالفت شده بود ابراز ناخرسندی کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «کلی کرافت»، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در مصاحبه ای چهارشنبه از نامه «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد درباره بازگشت تحریم ها علیه ایران ابراز ناخرسندی کرد.
«آنتونیو گوترش» در نامه ای مهم روز شنبه با اشاره به مخالفت اعضای شورای امنیت با فعال شدن ساز و کار بازگشت تحریم ها علیه ایران گفته بود که سازمان ملل در جایگاهی نیست که اقدامات بیشتری درباره درخواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها انجام دهد.
کرافت در مصاحبه ای با شبکه خبری العربیه درباره این نامه گفت: «من به دبیر کل سازمان ملل احترام می گذارم، اما خیلی مأیوس شدم. نامه ایشان، تنها یک واکنش به بی عملی ۱۳ عضو دیگر شورای امنیت است.»
کلی کرافت در ادامه گفت هر کشوری که ممنوعیت های مبادلات تسلیحاتی با ایران را نقض کند توسط واشنگتن تحریم خواهند شد.
موضع دبیر کل سازمان ملل
«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد روز شنبه اعلام کرد نمی تواند در ارتباط با ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت همه تحریم های سازمان ملل علیه ایران اقدامی انجام دهد زیرا به نظر می رسد در این خصوص میان اعضای شورای امنیت «عدم قطعیت» وجود دارد.
گوترش در نامه ای به شورای امنیت که به رویت خبرگزاری رویترز رسیده، نوشت به نظر می رسد درباره آغاز شدن این روند و در عین حال در ارتباط با سرنوشت تحریم ها و بازگشت آن عدم قطعیت وجود دارد.
وی بار دیگر تاکید کرد وظیفه دبیرکل نیست که در شرایطی که عدم قطعیت وجود دارد اقدامی صورت دهد.
تفسیر نادرست از قطعنامه
ادعایی که کلی کرافت مطرح کرده بر تفسیری نادرست و تقطیع شده از متن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت قرار دارد.
طبق بندهای ۱۱ ...

سرخط اخبار