رئیس کل گمرک ایران گفت: در ۱۱ ماهه سال ۹۸ معادل ۳۹ میلیارد دلار صادرات و ۴۰ میلیارد دلار واردات به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: چنانچه تجارت در کشور تسهیل شود، می توان سهم بیشتری در تجارت دنیا داشت؛ این در حالی است که در قرن فعلی قرن آسیا است و باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.
رئیس کل گمرک ایران با انتقاد از اینکه ایران هیچگاه نقشه تجاری نداشته است، افزود: از مجموع ۴۵ هزار میلیارد دلار بیش از ۹۰ درصد حمل و نقل دریایی است و کشورهایی که به آب های آزاد راه دارند، امکان بالقوه و عجیبی در بهره از تجارت خارجی دارند و آنکتاد هم در دهه ۴۰ اعلام کرده که با توجه به موقعیت جغرافیایی، ایران دارای بخت جغرافیایی است و چند هزار کیلومتر مرز آبی دارد؛ بنابراین همان زمان آنکتاد به ایران پیشنهاد داده که باید در بندرعباس منطقه ای ایجاد شود که ترانزیت بار را به عهده کرده و در مرکز کشور نیز شهر فرودگاهی انجام داده تا بتواند ترانزیت مسافر داشته باشد.
وی تصریح کرد: در ۱۱ ماهه ۳۹ میلیارد دلار صادرات و در حوزه واردات نی ۴۰ میلیارد دلار کالا وارد شده است. این در حالی است که تنها کشوری که دو کریدور شمال-جنوب و شرق- غرب در آن قطع می شود ایران است و باید از این موقعیت به نفع تجارت خارجی کشور استفاده کرد.
به گفته میراشرفی، هر یک روز معطلی محموله از جایی که تولید تا ان یوزر، معادل یک درصد قیمت تمام شده و هر چقدر معطلی در گمرکات داشته باشیم، هزینه تجارت را بالا برده ایم؛ این در حالی است که گمرک ایران دیتای قبل از حمل، دیتای حین حمل و نه اینکه کالاهای مرتبط وارداتی در زمان رسیدن به گمرک در اختیار ندارد؛ در حالی که اکنون با توجه به قطعی سوئیفت و ال ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار