قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: در ۲ روز گذشته سیر صعودی ابتلا به بیماری کرونا در استان متعادل و به کف رسیده و در صورت همکاری مردم و تداوم خانه نشینی شهروندان از ۲ هفته دیگر روند نزولی بیماری آغار می شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای اردبیل دکتر افشین فتحی افزود: شروع روند نزولی بیماری کرونا بستگی به همت جمعی مردم دارد و اگر روندی که در ۲ سه روز گذشته با کاهش ترددهای شهری و بین شهری و مراقبت های بهداشتی آغاز شده ادامه نیابد، وضعیت همچنان رو به وخامت خواهد رفت.
وی با اشاره به انجام غربالگری شهروندان اردبیلی گفت: بیش از ۸۵ درصد از شهروندان اردبیلی مورد غربالگری قرار گرفته اند که از این تعداد تنها یک درصد دچار علایم مشکوک به کرونا بوده و ۲ دهم این تعداد نیز نیاز به بستری داشته اند.
دکتر فتحی تجهیزات و تخت های بیمارستانی در استان اردبیل برای بیماران کرونا را تاکنون کافی دانسته و بیان کرد: ۸۳۰ تخت هم اکنون در بیمارستان های استان برای بستری بیماران کرونا پیش بینی شده و در صورت نیاز این تعداد قابل افزایش به یک هزار و ۱۸۰ تخت و در مرحله سوم تا یک هزار و ۶۰۰ تخت نیز افزایش می یابد.
به گفته وی ، ۲۵۷ تخت نیز در نقاهت گاهها برای تداوم درمان کامل بیماران بهبود یافته آماده شده و این تعداد قابل افزایش به ۴۰۰ تخت می باشد.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در باره تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز مراکز درمانی استان نیز گفت: کمبودی در این زمینه وجود ندارد، کارخانه تولید ماسک N۹۵ در استان با ظرفیت تولید روزانه ۱۰ هزار عدد راه اندازی شده و الکل نیز به اندازه کافی در استان در حال تولید می باشد.
دکتر فتحی با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع بیماری کروما یک هزار نفر در استان بستری شده اند، اضافه کرد: از این تعداد هم اکنون ۳۴۲ نفر بستری بوده ، ۴۴ نفر جانباخته و بقیه بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شده اند.
به گفته وی هم اکنون در استان اردبیل ۳۱۸ نفر مبتلا به بیماری کرونا هستند.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار