درخواست میانجی گری نداریم/هیچ کس با تروریست مذاکره نمی کند

شبستان پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۷:۵۶
وزیر امور خارجه در گفت وگو با یک رسانه عربی، توضیحاتی در رابطه با تنش میان ایران آمریکا، روابط ایران و اروپا و همچنین روابط میان ایران و کشورهای منطقه ارائه داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان ، «محمد جواد ظریف» در گفت وگو با شبکه «التلفزیون العربی» در پاسخ به این پرسش که وزیر خارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن به تهران سفری داشته اند، همچنین شما دیدارهایی با وزیر خارجه عمان، وزیر خارجه قطر و سفر به عراق داشته اید و از سوی دیگر معاون وزیر خارجه ایران سفری به برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته است؛ دیدگاه تهران به میانجیگری ها چیست؟ آیا این میانجیگری ها منجر به رسیدن به میز مذاکرات با آمریکا می شود؟ گفت: آن چیزی که ما به دنبال آن هستیم گسترش تحرکات دیپلماسی به منظور توضیح شرایط موجود است؛ ما در شرایط بسیار خطرناکی به سر می بریم، این شرایط برای منطقه بسیار خطرناک است اما نباید دلیل اصلی این شرایط را فراموش کنیم.
وزیر امور خارجه در توضیح صحبت خود ادامه داد: این شرایط به دلیل جنگ اقتصادی است که آمریکا علیه ایران آغاز کرد و این جنگ اقتصادی یک جنگ غیرقانونی و در تضاد با قوانین بین المللی است که با خروج غیرقانونی آمریکا از برجام آغاز شد؛ بنابراین در تمام گفت وگوهایمان بر دلیل این بحران تاکید کردیم؛ از بین رفتن سبب و دلیل بحران را نیز از بین می برد. تا زمانی که جنگ اقتصادی آمریکا که در واقع تروریسم اقتصادی است تداوم داشته باشد شرایط عادی نخواهد شد.
با فشار بر ایران، مشکلات آمریکا در منطقه بیشتر می شود
وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که آیا خواسته کنونی ایران بازگشت واشنگتن به برجام نیست، بلکه توقف تحریم ها است؟ گفت: آن چیزی که ما از آمریکایی ها می خواهیم این است که بدانند ما به آنها نیاز نداریم. ما از آمریکا می خواهیم که در روابط ایران با کشورهای دیگر دخالت نکند. ما از آنها می خواهیم که به ...

سرخط اخبار