حمله پهپادی به بزرگترین پایانه صادرات نفت عربستان/ آیا نیروهای یمنی می توانند فروش نفت عربستان را متوقف کنند؟

مشرق نیوز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۷
یکی از پیام های راهبردی عملیات ارتش یمن را می توان در فاصله قابل توجه این منطقه با محل پرتاب پهپاد دانست. فاصله محل انفجار در خط لوله نفتی الجبیل در نزدیکترین منطقه تحت تسلط انصارالله 700 کیلومتر است.

سرویس جهان مشرق - جریان انصارالله یمن در عملیاتی که بزرگترین عملیات از زمان آغاز جنگ رژیم آل سعود ضد این کشور به شمار می رود، موفق شد با ۷ هواپیمای بدون سرنشین دو تأسیسات نفتی وابسته به شرکت عربستان سعودی را هدف قرار دهد.
یک منبع نظامی با اعلام این خبر تاکید کرد که هفت پهپاد یگان هوایی ارتش و کمیته های مردمی یمن حملاتی را به تأسیسات حیاتی عربستان صورت دادند. وی اظهار کرد: ما آماده انجام عملیات بیشتر و حملات خاص و شدید در صورت تداوم تجاوزات و محاصره ظالمانه ائتلاف سعودی - اماراتی هستیم.
یمنی ها عملیات دیروز را عملیات نهم رمضان نام گذاری کردند. این موضوع در بیانیه نیروهای مسلح یمن مطرح و تاکید شد که این عملیات بعد از رصد دقیق تحولات منطقه، در الدوادمی و عفیف در فاصله ۲۲۰ و ۳۸۰ کیلومتری ریاض انجام شد و باعث شد پمپاژ نفت به لوله های انتقال نفت در این تأسیسات کاملاً متوقف شود و تأثیرات قابل توجهی بر اقتصاد عربستان سعودی به جای بگذارد.
محمد عبدالسلام رئیس هیئت ملی یمن در مذاکرات گفت: حمله پهپادی نیروهای یمنی به تأسیسات نفتی عربستان واکنش به جنایاتی است که ریاض مرتکب می شود. وی در ادامه گفت که حملات یمن برای مقابله با محاصره ائتلاف متجاوز سعودی آمریکایی و اقدامات تروریستی این ائتلاف انجام می شود. رئیس هیئت ملی یمن تاکید کرد که ملت این کشور هیچ گزینه ای به جز دفاع از خود ندارند.
این تحول راهبردی علاوه بر اینکه نشان دهنده توان اطلاعاتی و نظامی گسترده کمیته های مردمی و نیروهای ارتش یمن به شمار می رود، علامت سوال بزرگ و دردناکی را در میان مقامات سعودی ایجاد می کند، مبنی بر اینکه آیا نیروهای یمنی می توانند در روند ...