لندن – ایرنا – هم زمان با نزدیک شدن به پایان دوره یاست جمهوری دونالد ترامپ، رقابت شدیدی بین دو حزب اصلی انگلیس برای نزدیک شدن به دولت جدید جو بایدن شکل گرفته است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، هفته نامه ساندی تایمز در گزارشی نوشت: روابط حزب حاکم محافظه کار انگلیس به رهبری بوریس جانسون با دمکرات ها در آمریکا که به زودی سکان کاخ سفید را دست خواهند گرفت چندان گرم و دوستانه نیست. هفته گذشته نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا و عضو ارشد حزب دمکرات نیم ساعت پشت خط منتظر ماند تا با وزیر امور خارجه انگلیس که سرگرم حل و فصل مناقشه لندن و مادرید بر سر جبل الطارق بود تلفنی گفت وگو کند. این تماس به روز بعد موکول شد و دومینیک راب متعاقبا با صدور بیانیه ای تصریح کرد که لندن مشتاقانه منتظر کار با دولت جدید ایالات متحده است.
این تحول در کنار سردی روابط میان بوریس جانسون و جو یابدن شرایطی را ایجاد کرده که حزب رقیب دولت انگلیس (کارگر) از این فرصت برای توسعه روابط با دولت جدید آمریکا بهره برداری کند.
بر اساس این گزارش، لیسا ناندی وزیر امور خارجه کابینه در سایه انگلیس ۹ ماه گذشته را صرف شناسایی و ارتباط گیری با عناصر اصلی حزب دمکرات و ستاد انتخابات بایدن کرده است. گفته می شود که او از نوامبر (آبان) گذشته مذاکرات مفصلی را با اعضای تیم بایدن داشته و قرار است در مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا شرکت کند.
یک عضو ارشد حزب کارگر به ساندی تایمز گفته است: با وجود همه گیری کرونا، طبیعتا هماهنگی برای برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری دشوار است. اما حزب کارگر یکی از اعضای خود را برای شرکت در این مراسم اعزام خواهد کرد. البته این مساله به محدودیت های مسافرتی هم بستگی دارد.
دفتر نخست وزیری انگلیس تائید کرد که بوریس جانسون برنامه ای برای شرکت در مراسم یادشده ندارد. به گفته یک سخنگوی دفتر بوریس جانسون، سران کشورها ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار