مرتضی براری در گفتگو با خبرنگار مهر ، در مورد جزئیات لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۹ در بخش فضا گفت: برای تحقق اعتبار سال ۹۹ در حوزه فضا، ۳ تکلیف در راستای تکالیف برنامه ششم توسعه مدنظر قرار گرفته که شامل توسعه فناوری بومی، تامین ماهواره عملیاتی و توسعه خدمات نوین فضایی می شود.
وی با بیان اینکه اعتبارات سال ۹۹ در لایحه بودجه با توجه به تحقق این ۳ هدف، پیش بینی شده است، گفت: این برنامه ریزی براساس برنامه ها و پروژه هایی که از قبل شروع شده و نیز برای تکمیل آنها در سال ۹۹ صورت گرفته است.
رشد ۲ برابری بودجه بخش فضا
رئیس سازمان فضایی ایران در مورد آخرین وضعیت این اهداف گفت: علاوه بر تامین ماهواره عملیاتی، صنعتی کردن ماهواره ها در مدار لئو نیز در دستور کار قرار دارد که این موضوع در راستای توسعه فناوری بومی صورت می گیرد.
براری ادامه داد: ما در بخش توسعه ماهواره های در مدار پایین زمین (لئو) از مرحله تحقیق و توسعه در حال گذر هستیم و بخش عمده ای از فعالیتهای تحقیق و توسعه مان انجام شده است. براین اساس برنامه پیش بینی شده برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ نیز این است که فناوری بومی ماهواره، در مدار لئو تثبیت و صنعتی شود و از وادی تحقیقات گذر کنیم.
وی با اشاره به اینکه این برنامه در لایحه بودجه برای دو سال آینده دیده شده است، افزود: بودجه پیش فرض سال ۱۴۰۰ نیز در جداول لایحه بودجه آمده است اما تنها اعتبارات بودجه سال ۹۹ مصوب می شود.
رئیس سازمان فضایی ایران، کل بودجه بخش فضایی کشور را ۶۰۱ میلیارد تومان عنوان کرد که از محل درآمدهای وزارت ارتباطات و چند ردیف دیگر مربوط به پژوهشگاه فضایی و ردیف متفرقه سازمان فضایی ایران در سال ۹۹ تخصیص می یابد و گفت: ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار