هنگامی که به تاریخچه ویندوز فکر می کنید، چه چیزی در ذهن شما نقش می بندد؟ آیکون ها، منوی استارت و یا معرفی کاشی های زنده؟ تاریخچه ویندوز می تواند موارد بیشتری را نیز شامل شود. در طول 35 سال، نسخه های مختلف و ابداعات گوناگونی در سیستم عامل مایکروسافت به وقوع پیوسته اند. در زیر به 14 نسخه از این سیستم عامل نگاهی انداخته و البته پیش از پرداختن به این موضوع، به وضعیت رایانه ها پیش از ورود این سیستم عامل می پردازیم.
MS-DOS و پیشینیان
تاریخچه ویندوز در اصل با MS-DOS آغاز می شود. شاید تصور کنید که سیستم عامل ویندوز از ابتدا وجود داشته، اما این گونه نیست. در حقیقت، مایکروسافت در ابتدا سیستم عامل MS-DOS را روانه بازارها کرد و از ویژگی های آن می توان به زمان بر بودن، نیاز به ورود دستی دستورات و همچنین عدم امکان مالتی تسکینگ اشاره کرد.
در سال 1985، ویندوز 1.0 به عنوان یک رابط کاربری گرافیکی، بر روی MS-DOS قرار گرفت و کار با این سیستم عامل را آسان تر کرد. البته پیش تر به ترتیب در سال های 1981 و 1983، شرکت زیراکس با کامپیوترهای Star و اپل نیز با کامپیوترهای Lisa، توانسته بودند که به این مهم دست یابند. اما در نهایت موفقیت مایکروسافت بیش تر از رقبای خود بود.
سیر تکامل ویندوز
ویندوز 1.0
این سیستم عامل در سال 1985 به عنوان رابط کاربری گرافیکی MS-DOS، روانه بازارها شد. از ویژگی های ویندوز 1.0 می توان به آیکون ، منوی کشویی، کادرهای دیالوگ، توانایی مالتی تسکینگ و انتقال داده ها بین برنامه ها اشاره کرد. ویندوز 1.0 به همراه ابزار نقاشی، ساعت، فایل منیجر و … و با قیمت 99 دلاری، روانه بازارها شد.
ویندوز 2.0
این رابط کاربری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری