اتاق تاریک نباید نسبت به عرضه نفت در بورس مزیتی داشته باشد

فارس نیوز جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۴:۲۳
یک کارشناس انرژی با تاکید بر اینکه اتاق تاریک نباید نسبت به عرضه نفت در بورس مزیتی داشته باشد، گفت: اگر قیمت نفت در اتاق تاریک کم تر از بورس باشد راهکار ضد تحریمی بورس نفت با شکست مواجه می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عرضه نفت در بورس از آبان ماه سال 97 و همزمان با آغاز تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران آغاز شد. همزمانی این دو اتفاق با یکدیگر مقداری کار فروش نفت از طریق بورس را با مشکل مواجه کرد. علاوه بر آن فروش نفت تا قبل از عرضه آن در بورس کاملا در اختیار امور بین الملل شرکت ملی نفت قرار داشت، به گونه ای که قیمت نفت و معامله آن به وسیله مذاکرات مستقیم با مسئولین امور بین الملل، اصطلاحا در اتاق تاریک تعیین می شد. در حال حاضر خریداران نفت ایران، هم می توانند نفت را از طریق مذاکره مستقیم و هم از طریق بورس خریداری کنند. هرچند بیژن زنگنه وزیر نفت در کنفرانس خبری مورخ 16 بهمن ماه 97 درباره اتاق تاریک گفت : «می گویند اتاق تاریک دارید. بله، ما برای دشمنان ملت اتاق تاریک داریم، وگرنه برای نظام همه موارد روشن است». اما زنگنه به اثر منفی احتمالی که فروش نفت در اتاق تاریک بر روی بورس نفت می گذارد اشاره ای نکرد. یکی از این اثرات منفی، کشف قیمت به وسیله مذاکرات مستقیم به جای بورس است. به عنوان مثال، به نظر می رسد در حالی که مشتریان برای خرید نفت از بورس خود را مهیا می کنند، وزارت نفت در حال فروش نفت با قیمتی پایین تر در اتاق تاریک است. طبیعتاً تا هنگامی که این اتفاق رخ دهد، خرید نفت از بورس به موفقیت نخواهد رسید و تمامی مشتریان به سمت مذاکره با وزارت نفت و خرید نفت از طریق اتاق تاریک روی خواهند آورد.
*قیمت فروش نفت در اتاق تاریک کمتر از بورس نباشد
در همین راستا محمد صادق کریمی کارشناس انرژی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری توانا خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه قیمت نفت در اتاق تاریک نباید کمتر ...

سرخط اخبار