عناصر اطلاعاتی ارتش و ژاندارمری پیش از آغاز رسمی جنگ تحمیلی، فعالیت ها و تحرکات ارتش عراق را زیر نظر داشتند. به دنبال این رصدها، گروه های اطلاعاتی ارتش تمام فعالیت های رژیم بعثی صدام را به مسئولان کشور گزارش می دادند و پوشش اطلاعات گسترده ای را از سال ۱۳۵۸ تا لحظه آغاز رسمی جنگ در اختیار داشتند.

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا ، «خالد حیدری» نخستین شهید خلبان پایگاه سوم شکاری شهید نوژه همدان در روز ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹ در قالب گروه پروازی «آلفارد» از پایگاه به پرواز درآمد و در عملیاتی پیروزمندانه پایگاه هوایی «کوت» عراق را بمباران کرد. در این عملیات،هواپیمای هواپیمای فانتوم او و «محمد صالحی» مورد هدف موشک زمین به هوای پایگاه کوت قرار گرفت و آنها به مقام رفیع شهادت نائل شدند.
سندی بر هوشیاری ارتش
عناصر اطلاعاتی ارتش و ژاندارمری پیش از آغاز رسمی جنگ تحمیلی، فعالیت ها و تحرکات ارتش عراق را زیر نظر داشتند. به دنبال این رصدها، گروه های اطلاعاتی ارتش تمام فعالیت های رژیم بعثی صدام را به مسئولان کشور گزارش می دادند و پوشش اطلاعات گسترده ای را از سال ۱۳۵۸ تا لحظه آغاز رسمی جنگ در اختیار داشتند. از همین رو این که می گویند ارتش غافگیر شد، کاملا نادرست است.
مرزهای ایران پیش از ۶ ماه اول سال ۱۳۵۹ از سوی عراق ۶۳۶ بار مورد تجاوز نیروهای هوایی، زمینی و دریایی قرار گرفت که ۴۹۰ مورد آن از سوی وزارت خارجه ایران به سازمان ملل متحد گزارش شد. در آن زمان به دلیل مسائل بعد از انقلاب، ارتش در حال کوچک شدن بود و عده ای می خواستند تا این یگان نظامی منحل شود. از جمله آن برخی از طرح ها به ارتش ابلاغ شده بود مانند خدمت در موطن اصلی و نصف شدن سربازخانه ها. از همین رو ارتش نیروی انسانی کارآزموده و خوبی در اختیار نداشت و برخی فرماندهان هم تصفیه می کردند. با این وجود به مسئولان وقت گزارش احتمالی حمله ارتش عراق به ایران بیان شده بود و هریک از ارکان ارتش طرح هایی داشتند. یکی ازاین طرح ها؛ «طرح نبرد هوایی البرز» نام دارد.
نخستین انتقام ...

سرخط اخبار