نوروز در دربار ناصرالدین شاه

دریافت خبر : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۰
روایت ژان باتیست فوریه از مراسم عید نوروز در دربار ناصرالدین شاه جالب و خواندنی است.

آفتاب نیوز :
 «پزشک فرانسوی «ژان باتیست فوریه» از اوت ۱۸۸۹ تا اکتبر ۱۸۹۲ میلادی - ۱۳۰۶ الی ۱۳۰۹ هجری قمری در دربار ناصری پزشک خصوصی ناصرالدین شاه قاجار بود. او در این مدت خاطرات خود را به رشته تحریر در آورد و در سال ۱۹۰۶ با عنوان «سه سال در دربار ایران» در پاریس به چاپ رسانید. آن چه می خوانید، مشاهدات او از برگزاری مراسم عید نوروز یکی از سال های حضور خود در دربار ناصرالدین شاه است که در پی می آید:
۲۰ مارس
بر حسب عادت از صبح زود در خیابان های کاخ گلستان به انتظار ورود شاه مشغول قدم زدن بودم. در این موقع اعلیحضرت تنها از در نارنجستان وارد شده مرا به سوی خود خواند. مقداری فیروزه هم با خود آورده بود وقتی نزدیک او رسیدم سه دانه درشت از آن فیروزه ها را برداشته پس از اندکی ملاحظه یکی از آنها را که رنگش تیره تر بود انتخاب کرد و به من داده گفت: «این عیدی شما است.»
در این سال به موجب محاسبه منجم اول که اخترشناس باشی نام داشت آفتاب در ساعت شش و نیم بعد از ظهر به برج حمل داخل می شد. پیش از ساعت ۶ تالار بزرگ موزه که آئین سلام در آنجا برگزار می شود پر از جمعیت بود. هیأت وزیران و درباریان و صاحب منصبان عالیرتبه در جاهای معین قرار داشتند. چند افسر خارجی نیز در میان حاضران دیده می شدند. این ها کسانی بودند که اغلب عنوان ژنرال ایرانی را خریده ولی اونیفورم ملی خود بر تن داشتند. موضوع اونیفورم خارجی و کسب این عناوین در ایران امری متداول بود چنان که روزی یک نفر فرانسوی را دیدم که سابقاً شاگرد مکانیسین بوده و در اینجا شغلی در زرادخانه پیدا کرده و لباس سرهنگ توپخانه فرانسه پوشیده بود. به هر حال باید در نظر داشت که لباس افسران خارجی که در ...

[ مشاهده متن کامل نوروز در دربار ناصرالدین شاه آفتاب نیوز ]