تهران- ایرنا- چاقی یکی از علت های اصلی فوت بر اثر ویروس کرونا در جهان شناخته شده است و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این زنگ خطر را برای کودکان و نوجوانانی که دچار اضافه وزن هستند، به صدا در آورد.

وزیر بهداشت در ستاد ملی مقابله با کرونا، چاقی را یکی از عمده ترین علت های مرگ و میر کودکان و نوجوانان مبتلا به کووید ۱۹ اعلام کرد.
سعید نمکی گفت: تمام کودکان و نوجوانانی که بر اثر کووید ۱۹ فوت کردند، به جز افرادی که بیماری زمینه ای داشتند، بزرگترین عامل آن چاقی بود. یک دختر ۱۰ ساله که مسافر قشم بود، پدر و مادر او هم به کرونا مبتلا بودند و در بندرعباس فوت کرد. این کودک وزن زیاد داشت.
وی اظهار داشت: یک اتفاق که در کودکان ما اتفاق افتاده، تحرک کم، بازی در فضای مجازی است. افزایش وزن در کودکان بیش از قبل است. اگر خطری مثل زلزله و سیل اتفاق بیفتد، بچه های ما مهارت فرار کردن ندارند و وزن آنها زیاد شده است. به خانواده ها می گوییم که کاهش وزن چه در دانش آموزن و چه در دانشجوها باید دنبال شود.
خطر کرونا برای افراد چاق
به گفته دانشمندان دانشگاه کویین مری لندن، افراد چاق با تولید بیش از اندازه نوعی آنزیم با عنوان آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین که دروازه ورود کووید ۱۹ است، بیشتر در خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند.
از طرفی وزن اضافه روی دیافراگم افراد چاق فشار وارد کرده و تنفس را سخت تر می کند. اضافه وزن باعث گرفتگی شریان ها، التهاب مزمن، دشواری گردش خون و ضعف سیستم ایمنی بدن می شود.
نتایج یک نظرسنجی در بریتانیا که ۲۸ آپریل انجام شده و ۱۷ هزار بیمار را در ۱۶۶ بیمارستان را در برگرفته نشان می دهد که خطر مرگ افراد چاق یا کسانی که BMI بالای ۳۰ دارند بر اثر ویروس کرونا، ۳۳ درصد بیشتر از دیگران است.
امپریال کالج لندن تحلیل های بیشتری را در این زمینه منتشر کرده که نشان می دهد مرد بودن و چاق بودن از عوامل موثر بر افزایش مرگ به علت ویروس کرونا ...

سرخط اخبار