ناوگان حمل و نقل کرمانشاه "پیرتر" از میانگین کشور است

ایسنا سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۲
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه با اشاره به بالا بودن عمر ناوگان حمل و نقل عمومی برون شهری استان نسبت به میانگین کشور، گفت: سن مینی بوس های کرمانشاه به حدود ۳۰ سال رسیده است.

فریبرز کرمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه میانگین عمر ناوگان حمل و نقل استان کرمانشاه بیشتر از میانگین کشوری است، اظهار کرد: میانگین عمر مینی بوس ها ۳۰ سال، کامیون ها ۱۷ سال، اتوبوس ها ۱۰ تا ۱۲ سال و سواری کرایه هشت سال است.
وی افزود: هم اکنون بیش از ۲۱۰ دستگاه اتوبوس، بیش از ۹۶۰ دستگاه مینی بوس و بیش از ۹۰۰ دستگاه سواری، جابجایی مسافران برون شهری را در استان بر عهده دارند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان با بیان اینکه قانونی برای جلوگیری از تردد خودروهای با سن بالا در کشور وجود ندارد، یادآوری کرد: اگرچه محدودیت هایی برای تردد خودروها اعمال می شود، اما ممنوعیت تردد کامل وجود ندارد.
کرمی خاطرنشان کرد: در کشور برای تردد مینی بوس های با عمر بیش از ۲۵ سال، اتوبوس و کامیون با عمر بیش از ۱۵ سال و سواری با عمر بیش از ۱۰ سال محدودیت هایی اعمال می شود، اما از تردد آنها جلوگیری نمی شود.
وی تنها راهکار نوسازی ناوگان حمل و نقل را ایجاد رقابت بین صاحبان خودروها اعلام کرد و افزود: نوسازی ناوگان اتوبوس با همین روش در استان انجام شد.
وی با اشاره به اینکه هیچ ممنوعیتی برای تردد ناوگان با عمر بالا وجود ندارد، بیان کرد: بهبود این شرایط تنها با ایجاد رقابت امکان پذیر است، آن چنان که استان کرمانشاه با ایجاد رقابت در زمینه نوسازی ناوگان اتوبوس جوان ترین سیستم حمل و نقل را دارد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه درباره پیامدهای فعالیت ناوگان فرسوده نیز گفت: فعالیت این خودروها هم جان مردم را به خطر می اندازد و هم آلودگی زیست محیطی دارد.

سرخط اخبار