مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته که این نهاد بین المللی همکاری خوبی با ایران در زمینه بازرسی از ۲ سایت در ایران داشته است.

به گزارش مشرق ، «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت به «همکاری خوب» میان ایران و بازرسان این نهاد بین المللی در مسئله بازرسی از دو سایت در ایران اشاره کرد.
گروسی شهریورماه سال جاری به ایران سفر و با مقام های ارشد این کشور دیدار کرد. جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز ۴ شهریورماه اعلام کردند به توافقی برای تقویت همکاری ها و جلب اعتماد متقابل جهت تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن دست پیدا کرده اند.
در این بیانیه تصریح شده بود «ایران به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده و فعالیت های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد.»
بر اساس این بیانیه مقرر شد آژانس هیچ سؤال دیگری از ایران و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده اند، نداشته باشد.
گروسی گفت: «این، راه حلی سازنده برای مشکلی بود که ما داشتیم و می توانم بگویم از آن زمان به بعد، ما سطح خوب همکاری [با ایران] را حفظ کرده ایم، از این لحاظ که بازرس های ما به طور منظم در آن سایت های حاضرند و از آنها بازدید می کنند.»
گروسی که با خبرگزاری آسوشیتدپرس مصاحبه می کرد گفت ایران به ذخیره مقادیر بیشتر اورانیوم ذخیره شده ادامه می دهد.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش فصلی خود اعلام کرد ایران تا تاریخ ۲۵ اوت ۲۱۰۵.۴ کیلوگرم اورانیوم با غنای کم ذخیره کرده است.
جمهوری اسلامی ایران یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام، با توجه به عملی نشدن کشورهای اروپایی اعلام کرد قصد دارد از حقوق خودش ذیل ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار