ریسک انتصاب من زیاد بود

تابناک شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۶
گفت وگو با نخستین مدیر فرودگاهی زن در ایران

چند ماه پیش خبر انتصاب یک زن به عنوان نخستین مدیر فرودگاهی کشور رخدادی مهم بود. «پروانه سهرابی» تا قبل از این که مدیر فرودگاه آبادان شود، کارمندی بود با هزاران امید و انگیزه و البته همت برای اثبات شایستگی های زنان در جایگاه های شغلی. او حالا نه تنها نخستین مدیر فرودگاهی زن در ایران است، بلکه آن طور که خودش تحقیق کرده، تا به حال فرودگاه های خاورمیانه هم رنگ مدیران زن را به خود ندیده اند. سهرابی توانسته بین کار و زندگی خانوادگی اش توازن ایجاد کند، حتی اگر مجبور شود روزی چهار ساعت استراحت داشته باشد. او ٥٤ سال دارد و برای ادامه تحصیل رشته مدیریت دولتی با گرایش تشکیلات و روش ها را انتخاب کرد. گفت وگوی ما با او بعد از گذشت دو ماه از انتصابش انجام شد، در موضوعات مختلفی با محوریت «زنان»، از تلاش هایش در چارت مردانه محیط کار تا رسیدن به مدیریت فرودگاهی که هیچ وقت سهم زنان نشده بود.
خانم سهرابی، نه تنها در ایران زنان سابقه مدیریت فرودگاهی ندارند، بلکه این اتفاق در خاورمیانه هم بی سابقه است. حالا سوال این است در ساختاری که تا به امروز مدیریتش فقط به دست مردان اداره شده است و آنها بر کرسی ریاست های فرودگاهی تکیه زده اند، چطور چنین جایگاهی برای نخستین بار به یک زن می رسد؟
از سال ٨٣ کارم را در فرودگاه شروع کردم. از همان نخستین روزهای کاری ام متوجه شدم که چارت کاملا مردسالارانه است. در سازمان، همه مدیران مرد بودند و چیزی به عنوان مدیر زن نداشتیم. این موضوع برایم سوال شد که چرا زنان در جایگاه مدیریتی قرار نگرفته اند. همین انگیزه ای شد تا هدفمند حرکت کنم. تحصیلم را ادامه دادم و در عین حال وظایفم را نیز انجام می دادم، چون ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار