10 چهره تاریخی که شاید وجود خارجی نداشته اند

ایلنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶:۶

تاریخ پدیده ای است که بسیاری آن را آینه تمام نمای آینده می دانند، رویداد هایی که باید به مثابه درسی با ارزش به آن ها نگاه کرده و از آن ها درس گرفت. با وجود اینکه تاریخ می تواند یک کلاس درس تجربی بسیار ارزشمند باشد، اما بدون شک و بر اساس گفته مشهور «تاریخ را فاتحان می نویسند» تاریخ نیز دچار تحریف می شود.
دلایل زیادی برای دستکاری تاریخ و تغییر جزییات و حتی کلیات یک اتفاق تاریخی وجود دارد که از آن جمله می توان به دلایل دینی و سیاسی اشاره کرد. همه ما با چیز هایی روبرو شده ایم که جزئی از تاریخ خودمان یا مناطق دیگر برشمرده می شوند، اما شاید چندان هم منطقی نباشند.
اما گاهی تاریخ و تاریخ سازان (نه تاریخ نویسان) پا را از تحریف جزییات و کلیات فراتر گذاشته و شخصیت هایی خلق می کنند که شاید اصلاً وجود خارجی نداشته اند.
در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با برخی از شخصیت های مهم تاریخی آشنا کنیم که وجود آن ها به چالش کشیده شده یا دستکم شبهه هایی در مورد واقعی بودن آن ها وجود دارد.
۱- شاه آرتور
بهترین مکان برای احساسات «شادی بی انتها» قلمرو کاملو (Camelot) به حاکمیت شاه آرتور است که به توصیه مرلین جادوگر گوش داده و رهبری شوالیه های میز گرد (Round Table) را پذیرفت. اما مشکل این است که برخی او را شخصیتی ساختگی می دانند: این روایت در داستان هایی متعلق به قرن هشتم میلادی شکل گرفته و الهام بخش شعر حماسی آلفرد تنیسون شد. اما کارشناسان در این نکته شک دارند که این آثار بر اساس یک شخصیت واقعی نوشته شده و احتمال می رود که جزئی از ادبیات فولکلور آن عصر باشد. شخصیت افسانه ای شاه آرتور شاید بر اساس یک جنگجوی واقعی باشد که ارتش بریتانیا را در ...