چرا با کاهش نرخ ارز لوازم خانگی ارزان نشد؟

تجارت نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۶
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: واردات مواد اولیه لوازم خانگی براساس ارز نیمایی صورت می گیرد که قیمت آن در چند ماه گذشته تغییری نداشته و نمی توان از تولیدکنندگان انتظار داشت که تولیدات خود را به قیمت پایین تری عرضه کنند اما شرایط برای محصولات خارجی کاملا متفاوت است.

«قیمت لوازم خانگی قاچاق نزولی شد». آن گونه که به نظر می رسد، افت قیمت دلاری که انتظار می رفت قیمت تمام شده تولید را کاهش دهد، بیشتر به نفع قاچاقچیان شده است.
به گزارش تجارت نیوز ، با اینکه قیمت دلار از حدود ١٢ هزار و ٨٠٠ تومان در ماه گذشته حالا به ١١ هزار و ٧٠٠ تومان رسیده اما خبری از کاهش قیمت محصولات داخلی نیست.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در این باره می گوید: «واردات مواد اولیه لوازم خانگی براساس ارز نیمایی صورت می گیرد که قیمت آن در چند ماه گذشته تغییری نداشته و نمی توان از تولیدکنندگان انتظار داشت که تولیدات خود را به قیمت پایین تری عرضه کنند اما شرایط برای محصولات خارجی کاملا متفاوت است. با اینکه براساس مصوبه هیات وزیران واردات لوازم خانگی به کشور ممنوع است، تنوع کالاهای خارجی موجود در بازار تفاوت چندانی با سال های گذشته نداشته است».
مرتضی میری می گوید: «قاچاق لوازم خانگی نسبت به پارسال ۵٠ درصد بیشتر شده است و هر برندی را که بخواهید خیلی راحت می توانید از واحدهای صنفی خریداری کنید». او که معتقد است قاچاق لوازم خانگی به ایران شرایط رقابت را برای تولیدکنندگان سخت کرده است، ادامه داد که در حال حاضر تفاوت بهای ارز نیمایی و آزاد چیزی حدود ١۵٠٠ تومان است اما در مقابل قاچاقچی هیچ عوارض و گمرکی پرداخت نمی کند. همین مساله موجب شده که محصولات آلمانیِ قاچاق ارزان تر از کالای ایرانی باشند. هر چند که طبق گفته های این فعال صنفی قیمت محصولات داخلی متاثر از بهای ارز نیمایی است اما در روزهایی که قیمت دلار در بازار آزاد روند صعودی به خود می گیرد، تولیدکنندگان بی توجه به این قضیه و به بهانه گرانی ارز، قیمت محصولاتی ...

سرخط اخبار